Decemberben írtam az anonim közvélemény-kutatást lehetővé tevő Voks14 mobilappról, amely akkor még csak iPhone-ra volt elérhető, és még nem szolgált reprezentatív adatokkal. Azért pár érdekes következtetés levonására már akkor is alkalmas volt, pl. kiderült, hogy pont abban a körben népszerű az Együtt, amely elvileg a kedvezményezettje a mostani adórendszernek.
Azóta persze több változás is történt.
Először is nem sokkal a poszt után megjelent az alkalmazás Androidra is, és ezzel bárki által elérhető tömegtermékké vált, hisz az országban nagyjából 3 millió okostelefon van, és ezek döntő többségén ez fut.
Ebből következően a a felhasználók száma több tízezerre nőtt, így a regisztrációkor bekért statisztikai adatok segítségével alkalmassá vált reprezentatív adatok előállítására is (erről bővebben az alkotók tumblr-én olvashattok).
Az így összeállított listát itt láthatjátok, oldalt, és azt kell mondanom, hogy meglepő. Ugyanis hiába bővült többszörösére a válaszadók köre, hiába súlyozták az adatokat a demográfiai mutatókkal, hogy reprezentatív legyen, az élen bizony továbbra is a Bajnai párt áll.
Persze sajnos nem ennyire szép a kép, mert bár több okból is fenntartással kezelem a "hivatalos" közvéleménykutatók adatait, és biztos vagyok benne, hogy az Összefogás a valóságban jobban áll annál, mint amit nekik mérnek, de azért ekkora eltérés elképzelhetlen.
De akkor hogy jött ez ki?
Hát úgy, hogy sajnos ezek az adatok nem teljesen reprezentatívak. Nem azért, mert a program készítői csaltak volna, csak egyszerűen van egy olyan tényező, amit nem tudnak kiküszöbölni: az, hogy ezt a programot le kell tölteni.
Szóval ez a mérés reprezentatív, de nem a teljes népesség, hanem csak a politika iránt aktívan érdeklődők, a tudatos választók körében. Persze ha ezt a megszorítást figyelembe vesszük, akkor azért levonható belőle néhány újabb következtetés:
Aki egy kicsit jobban odafigyel a történésekre, az átlát az egyre erőszakosabb kormányprogandán, és kormányt akar váltani. Lehet, hogy nem balról előzne, hanem jobbról (lásd a Jobbik második helyét), de hogy elégedetlen Orbánékkal, az biztos.
A ballib pártok közül nem a teljes népességben legnépszerűbb MSZP, hanem az Együtt-PM vezet, és ha mellé tesszük a Jobbikot is, egyértelművé válik az, hogy a kormánnyal szemben kritikusak az előző ciklusokat sem nézik jó szemmel, nem azt akarják visszahozni egy az egyben, hanem max. annak egy erősen javított verzióját (Összefogás pártjai), vagy valami radikálisan mást (Jobbik).
A ballib pártokon belüli sorrend egyben azt is jelzi, hogy talán érdemes lett volna átgondolni az MSZP-ben, hogy nem lett volna -e hasznosabb visszafogni a párt és a pártelnök egóját a miniszterelnök-jelölt kiválasztásakor, de hát ezen már késő bánkódni.
Az, hogy az elkötelezettek szintjén ennyire nyilvánvaló a kormányváltó szándék, azt jelzi, hogy van, aki terjessze az igazságot, így hiába akadályozzák adminisztratív eszközökkel a lábukkal egyszer már szavazók választási lehetőségeit és az ellenzék kampányát, hiába próbálják elinfálni a választási lehetőségeket azzal, hogy kamupártok tucatjait tömik ki pénzzel, hiába nyomatják a civilnek álcázott lejáratást meg a kormány-információnak álcázott FIDESZ-propagandát, egyáltalán nem lehetetlen a győzelem, csak nem kell lemondani előre róla.
Persze, hogy valóban így lesz -e, az majd csak április hatodikán derül ki.
Az utolsó 100 komment: