Az új kormánytagok bejelentéséhez kapcsolódóan:
Idézet:
a magyarok vasárnap úgy döntöttek, véget vetnek az oligarchák rendszerének
Orbán Viktor nemzetközi sajtótájékoztatója, 2010. április 26.
Definíció:
Az oligarcha szó egy nagyobb országrészen önhatalmúlag uralkodó főnemest, kiskirályt jelent. Ma oligarchák alatt, főleg a sajtónyelvben a nagyhatalmú üzletembereket értik.
Hát akkor szemezgessünk...
Orbán környezetének négy random tagja a sok közül. Két új meg egy régi miniszter, valamint a legnagyobb támogató.
Pintér Sándor, a régi-új belügyminiszter
1991 márciusától Budapest főkapitánya, majd 1991 szeptembertől 1996-ig országos rendőrfőkapitány volt.
1991-ben vezérőrnaggyá, 1993-ban altábornaggyá léptették elő. 1996 végén nyugdíjba vonult. 1997-től az OTP Bank Rt. biztonsági tanácsadója, s az igazgatóság tagja volt. Az első Orbán-kormány idején, 1998-2002-ben a Belügyminisztériumot irányította. 2003-től a Civil Biztonsági Szolgálat Rt. tulajdonos-elnöke, és 2004-től ismét az OTP Bank ZRt. igazgatóságának tagja volt. Közös utazási irodája volt Gergényi Péterrel. Lánya a többmilliárdos adócsalással és pénzmosással gyanúsított (és a Civil Rt-vel egy irodaházban található) Eclipse Zrt. egyik projektvezetője. a cégnek látszólag nemcsak erős politikai hátországa lehet mind a Fidesz, mind az MSZP oldalán, de egy volt nemzetbiztonsági felsővezetőhöz is köthető.
Fellegi Tamás, az új fejlesztési miniszter
Az ELTE állam- és jogtudományi karán szerzett diplomát, majd ösztöndíjjal a Harvard Egyetemen tanult. Hazatérve a Társadalomtudományi Intézetben dolgozott, majd egyik alapítója az ELTE Társadalomtudományi, később nevén Bibó István Szakkollégiumnak, ahol kurzusvezető tanár volt. Alapítója és szerkesztője a Századvég folyóiratnak (társai: Stumpf István és Orbán Viktor).
1993-94-ben a Fidesz elnökének politikai tanácsadója volt. 1995-től a kommunikációs és politikai tanácsadással foglalkozó EuroAtlantic Kft. ügyvezetője, 1996-tól a Matáv Rt. kormányzati kapcsolatokért felelős vezérigazgató-helyettese, 2000-től az EuroAtlantic Tanácsadó Rt. vezérigazgatója (Ez a cég 2002-ben a választások után a már csak ügyvezető Orbán-kormánytól 250 millió Ft-os támogatást kapott). 2007-től a Kapsch Telematic Services ügyvezetője.
2009-ben egy dán céggel közösen megalapította az Infocenter.hu Médiabefektetési Zrt.-t, amely 100 százalékos tulajdonosa a Heti Válasz kiadójának, valamint a Lánchíd Rádiónak és kisebbségi tulajdonosa a Class FM országos kereskedelmi rádiónak.
Stumpf István, Orbán tanácsadója, volt minisztere
1987-től az MTA Társadalomtudományi Intézetének (ma: Politikai Tudományok Intézete) tudományos munkatársa. Emellett 1983 és 1988 között alapító igazgatója a Társadalomtudományi Szakkollégiumnak, mely ma a Bibó István Szakkollégium nevet viseli. 1989 és 1990 között a Hazafias Népfront utolsó alelnöke. 1991-ben megalapította a Századvég Politikai Iskolát, melynek szervező igazgatója volt 1998-ig. Az ebből később kialakult a Századvég Kutatóintézet, amelynek alapító elnöke. 1998 és 2002 között a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter. A Richter Zrt. és az Állami Nyomda igazgatósági tagja.
2010. április 22-én Fellegi Tamás (készülve a kormányzati szerepre) értékesítette az Infocenterben meglévő teljes tulajdonrészét. Az Infocenter.hu Zrt. összesen 52 százalékos új tulajdonosai: Nyerges Zsolt, a Class FM országos kereskedelmi rádiót birtokló Advenio Kft. többségi tulajdonosa, Fellegi Tamás eddigi üzlettársa, valamint Stumpf István. Egy nappal később az Infocenter.hu 100 százalékos tulajdont szerzett az IKO Média Holding Zrt-ben, amely 31 százalékkal rendelkezik az Magyar RTL Televízió Zrt-ben, az ország legnagyobb televíziójában.
Széles Gábor, a legnagyobb támogató
1981-ben alapította meg a Műszertechnika Rt-t. Azóta a magánvállalkozók világában dolgozik. Meghatározó tulajdonosa még a Videotonnak és az irányítása alatt teljesen tönkrement Ikarusnak is. 1990 óta a Magyar Gyáriparosok Országos Szövetségének az elnöke. 2005-ben megalapította az első magyarországi gazdasági televíziónak szánt Echo TV-t, amely szélsőséges hangvételével, de ugyanakkor feltétlen FIDESZ-hűségével tűnik ki. Ugyanebben az évben megvette a korábban liberális hangvételű Magyar Hírlapot is, aminek az újságírói gárdáját a 2006-os választások után teljesen lecserélte jobboldalira (ma pl. ott dolgozik Bayer Zsolt, a FIDESZ egyik alapítója). A Napi Gazdaság listája szerint az ötödik leggazdagabb magyar ember volt 2007-ben.
Széles Gábor a Fidesz legnagyobb egyéni anyagi támogatója, 2009-ben pl. 10 millió forint adománnyal segítette a pártot.
Vajon mit kap majd cserébe?
UPDATE
A végén még kiderül, hogy nem csak a FIDESZ-ben olvassák a blogomat, hanem az MSZP-ben is :-)
UPDATE2
Orbán Viktor arra szólította fel Fellegit, hogy az oligarchákkal szemben védje meg a közvagyont.
Az Index cikke az új kormány bemutatásáról