Az öngondoskodás fontos polgári erény, és mint tegnap kiderült, Lázár János szorgalmasan műveli is. Úgy látszik ő is belátta, hogy a nyugdíjrendszer általuk felgyorsított összeomlását csak így lehet túlélni, és szülőként azt is megértem, hogy mindent megtesz gyermeke jövőjének egyengetése érdekében. Magam is így vagyok ezzel.
Persze ennek nem lenne kötelezően előfeltétele, hogy lenézően beszéljen azokról, akiknek nem áll módjában ez (vagy csak sokkal szerényebb méretekben), mert esetleg nem húznak két helyről is akkora fizetést tetemes költségtérítéssel, mint ő, de ezt a részét Lázár megnyilvánulásának már kivesézte rengeteg blog és online cikk (már egy facebook-os flashmob is szerveződik ma estére), és az ellenzéki pártok is örömmel csaptak le a magas labdára. Az elmúlt időszakok botrányai után Lázár ezekkel a mostani mondataival hivatalosan is a FIDESZ Kóka Jánosává vált.
Viszont van egy-két olyan kérdés, amit lehet, hogy már más is feltett, de én még nem találkoztam vele, pedig szerintem adja magát.
Emlékeztek 2010. június harmadikára?
Szinte az egész világ Magyarországra és a kormányra figyel. Kósa Lajos tegnapi kijelentése miatt, amelyben államcsődöt vizionált, a legnagyobb hírportálok - Bloomberg, CNBC - címlapjára kerültünk. Akárcsak a görögök nemrég.
A CNBC amerikai kereskedelmi csatorna vezető anyagban foglalkozott Kósa Lajos nyilatkozatával "Magyarország a görög típusú válság szélén" című cikkében. A honlap idézi Kósa Lajos szerencsétlen nyilatkozatát az államcsődről, majd az Orbán Viktor szóvivőjeként bemutatott Szijjártó Péter reagálását is, ami szerint a Fidesz alelnöke nem túlzott.
Szijjártó szerint Gyurcsány Ferenc beszélt korábban államcsődről, amikor szinte büszke volt rá, hogy az IMF-hitel segítségével sikerült ezt elkerülni, "ebből a szempontból nem túlzott Kósa Lajos" - mondta.
Mára azonban kiderült, a fideszes politikusnak nemcsak a magyar fizetőeszközt sikerült bedöntenie, hanem - a Concorde Csoport elemzői szerint - a térségbeli devizák és az euró/dollár árfolyam gyengülése is ennek tudható be.
A devizapiacon komoly zuhanás indult meg. Pénteken kettő óra után az eurót már 288 forint felett is jegyezték a bankközi kereskedelemben, szemben a péntekre virradóra a nemzetközi kereskedelemben tartott 282 forint körüli és a kora délelőtt elért 280 körüli jegyzéssel.
A svájci frank péntek délután 206 forint fölé ment a délelőtti 199-200 forint után és a csütörtök délutáni 197 forint után. A dollárt kettő óra után 239 forint felett is jegyezték 1,2069 dolláros euró jegyzés mellett. Kora délelőtt a dollárt 229 forint körül, az eurót 1,2200 dollár körül jegyezték. Csütörtök délután a dollár jegyzése 227 forint volt 1,2224 dolláros euró mellett.
A Budapesti Tőzsde Részvényindexe, a BUX 3 százalékos esésben volt csütörtöki záróértékéhez képest. A vezető részvények közül az OTP veszített a legtöbbet, csütörtöki záróértékéhez képest 8 százalékkal kevesebbe, 4979 forintba kerültek a bank részvényei. A Mol 1,13 százalékot, a Magyar Telekom 1,87 százalékot, a Richter 1,8 százalékot veszített csütörtöki értékéből. Az OTP kereskedését felfüggesztették péntek délután.
Nevük elhallgatását kérő piaci forrásaink úgy fogalmaztak "óriási hülyeségnek tartják, ami az elmúlt napokban kormányzati részről történt". A magyar politikusok meggondolatlan kijelentései miatt esik most minden a világon, persze ez még nem jelenti azt, hogy estére nem csitulnak le a félelmek - mondta egyik forrásunk és hozzátette: a magyar részvénypiacra most biztosan nagyon nehéz napok várnak, a devizahitelesekre pedig valószínűleg egy ennél is hosszabb nehéz időszak.
Nos, ennek fényében nézzük újra ezt a részt a Lázár nyilatkozatból:
Lázár ezután arról értekezett, hogy akik az elmúlt időszak árfolyam-ingadozásai közepette ügyesen manővereztek, azok jól is járhattak.
A Lázár János és a júniusi galibát okozó Kósa-Szijjártó tandem közötti közeli kapcsolat több, mint nyilvánvaló tény. Tehát:
- Nyert -e ezen az igencsak nagy amplitúdójú kilengésen Lázár?
- Ha igen, volt -e tudomása előre Kósa Lajos megnyilatkozásáról? Készült -e a várható fejleményekre a nyereségoptimalizáció szemszögéből?
- Ha igen, lehet, hogy mások is készültek a FIDESZ vezetéséből? Lehet, hogy többek között pont ez volt a célja ennek az ország szempontjából amúgy teljesen felesleges és káros hajcihőnek?
Szeretném azt hinni, hogy az összes kérdésre az a válasz, hogy nem. A bennfentes kereskedés igen komoly vád pénzügyi körökben. Jó lenne, ha nem erről volna szó.
UPDATE
Friss információk szerint a felvétel nem mostanában készült, hanem három éve, de az általam felvetett kérdések jogosságát ez a tény nem befolyásolja, hisz ha már akkor is előszeretettel élt az árfolyamingadozások adta lehetőségekkel (ami önmagában persze legális), akkor feltehetőleg azóta is kihasználja azt, csak közben közelebb került a tűzhöz, márpedig így csak még nagyobb a kísértés az események befolyásolására.