Az általam amúgy nagyra becsült Ceglédi Zoltán már nem először áll ki amellett, hogy az ellenzék részéről hibás taktika a népszavazás bojkottja, mert szerinte ez azt jelenti, hogy nem csinálnak semmit. Ahogy a hvg.hu-n ma megjelent írásában is fogalmaz:
Ez egy politikai verseny, egy kampányháború, amit az ellenzék előre feladott. Nem ugrik be a medencébe, hanem a lelátóról kiabálja, hogy mindenki, akinek száraz maradt a fürdőgatyája, gyorsabban tud úszni, mint a Fidesz. Utóbbi párt így ellenfél nélkül, bármilyen idővel megnyeri a versenyt.
Zolinak ezúttal nincs igaza. Vagy legalábbis egyelőre még van esély rá, hogy ne legyen igaza.
Kezdjük azzal, hogy általánosságban a bojkott szerintem se jó válasz. Egy országgyűlési vagy önkormányzati választáson kutya kötelessége az ellenzéknek elindulni, ha mód van rá. Torz választási szabályok ide vagy oda, azoktól a hangoktól én is falra mászok, hogy "csak a FIDESZ-t legitimálja, aki megméretteti magát, hisz úgy se lehet nyerni". Hát ilyen hozzáállással biztos nem.
Viszont ezúttal más a helyzet.
Még Ceglédi is elismeri a cikkében, hogy
Ez valóban egy értelmetlen népszavazás, hiszen ha akár nyolcmillió szavazó egybehangzóan mondana nemet a kérdésre, az országgyűlés akkor sem tudna olyan normát alkotni, ami érvényesen „megtiltja” az „Európai Uniónak”, hogy „az Országgyűlés hozzájárulása nélkül is előírhassa nem magyar állampolgárok Magyarországra történő kötelező betelepítését”. Azért sem, mert például az „Európai Unió” eleve nem „ír elő” sem az országgyűlés hozzájárulásával, sem nélküle „kötelező betelepítést”.
Persze adná magát, hogy a kormányzati NEM-re ellenzéki IGEN legyen a válasz, csak hogy ezúttal az IGEN ugyanolyan értelmetlen, mint a NEM, hisz a szavazás egy nem létező dologról szól. Ha dacból azt választanák, pontosan abba a kutricába zárnák be magukat, mint ahova a FIDESZ propaganda-gépezet szánja őket, miközben sokkal árnyaltabb (és egymással nem is teljesen azonos) véleményük van a kérdésről, csak persze a kormánynak nagyon nem érdeke, hogy ez kiderüljön, tehát minden eszközzel akadályozza a normális vita kialakulását.
Tűnjön csak hazaáruló migránssimogatónak mindenki, aki nem csak a feketét látja, hanem a szürke árnyalatait is, a Jobbik meg lelkesen asszisztál a FIDESZ-nek ehhez abban reménykedve, hogy hosszútávon ők jönnek ki jobban abból, ha Orbánék lenyúlják a témáikat meg a nyelvezetüket.
Közbevetőleg: Népszavazásoknál általában marketinges alapszabály, hogy a kívánt válasznak igennek kell lennie, hisz általában könnyebben azonosul a választó a pozitív dolgokkal. 2008-ban még a FIDESZ is ezt vallotta, ezért voltak anno olyanok a kérdéseik, hogy bár az eredmény, amit elérni akartak, összességében tagadásra épült (nem az egészségügyi- és az oktatási reformra), a válasz, amit vártak, mégis három igen volt. A magyar közélet tragédiája, hogy annyira eldurvította a FIDESZ és a Jobbik azóta a közbeszédet, hogy ma már nyíltan a nem-et tartják nyerő válasznak, és sajnos kialakították rá a vevőkészséget is az emberekben.
Tehát a kérdés értelmetlensége miatt az ellenzék számára se az IGEN, se a NEM nem felvállalható opció. Marad tehát a bojkott, de persze ennek a bojkottnak aktívnak kell lennie. Az valóban hiba lenne, ha ez csupán egy bejelentésből állna az ellenzéki pártok részéről. A kampányt nem szabad megspórolni, hanem el kell magyarázni, hogy miért hazugság a kérdés, miért hazugság a kampány, és hogy miért nem szabad bedőlni neki. Persze ugyanakkor válaszok is kellenek arról, hogy mi a valóság, és mi lehet a megoldás. Valahogy úgy, ahogy Németországban a CDU is lefektetett alapelveket már fél évvel ezelőtt. Érdemes elolvasni Merkelék pontjait, a biztonsági kérdésekre ugyanúgy odafigyelnek benne, mint az emberséges bánásmódra (ilyen irat egyébként már tavaly született itthon is, az EGYÜTT rakott össze hasonló tartalmú programot, sajnos elég visszhangtalanul).
Szóval aktívan kell kampányolni a bojkott mellett, plakátokkal, hirdetésekkel, demonstrációkkal és egyéb akciókkal, valamint ha a FIDESZ prominensei nem futamodnak meg szokás szerint, akkor tévévitákkal. Ha ez elmarad, akkor valóban igaza lesz Ceglédinek, tényleg csak megfutamodásnak fog tűnni az egész a választópolgároknak.
Persze a demokratikus ellenzék szokás szerint nem egységes ebben a kérdésben sem.
Az egyetlen párt, amely az IGEN mellett kampányol, az a Liberálisoké. Valahogy Fodoréknak sikerül mindig úgy ellenzékinek tűnniük, hogy közben a ténykedésükkel a FIDESZ érdekeit szolgálják ki titokzatos forrásokból, mint pl. két éve a külön főpolgármester-jelöltjükkel, és annak plakáterdejével (persze az más kérdés, hogy akkor végül nem csak rajtuk múlott, hogy a ballib ellenzék elpuskázott egy reális nyerési lehetőséget). A pletyka szerint a FIDESZ ajánlatot tett az ellenzéki pártoknak, hogy ad pénzt a kampányra, ha az IGEN mellett állnak ki (naná, hisz ez áll az érdekében, és még hú, de demokratikusnak is tűnne tőle). Ezek szerint egyedül Fodorék éltek az ajánlattal.
A szocik szokás szerint mismásolnak, megint csak nem mernek karakánul kiállni egyik opció mellett sem. Bár időnként még mindig előtör belőlük a ma már végkép indokolatlan nagypárti gőg, amin többek között 2014 is elúszott, nem véletlen, hogy egyre többen leírják őket (többek közt én is). A háttérben sok helyen összejátszanak a kormánypárttal (lásd. pl. Zugló), és hát nem feledhetjük el Hiller aknamunkáját sem, szóval ha van valódi címzettje Zoli kritikájának, akkor azt náluk kell keresni. Sajnos úgy néz ki, hogy Schiffer távozása ellenére az LMP is csak odáig jutott el, hogy egyrészt-másrészt, tovább erősítve hitükben azokat, szerint ők se többek őfelsége ellenzékénél.
De vannak más pártok is, amelyek viszont a jelek szerint beleállnak a témába, és azt fogják tenni, amit kell. Egyelőre az EGYÜTT tűnik a legaktívabbnak, hisz ők a már nem először alkalmazott matricázós akciójukkal már bele is vágtak, valamint ha minden igaz, plakátjaik is lesznek, de úgy néz ki, a PM és a DK is ezt az utat fogja majd járni (bár Gyurcsánynál ezt sose lehet tudni).
A lehetőség tehát adott bojkott esetén is a ballib pártok számára, hogy a kormány nyomasztó anyagi fölénye ellenére megmutassák magukat a hivatalosan még csak most szombaton induló kampányban, és ezzel alternatívát nyújtsanak azok számára, aki még mindig hisznek a normalitásban, és akiket taszít a FIDESZ brutálisan mértéktelen uszításcunamija (amit lehet, hogy kontraproduktívan túl is tol a Habony-művek az M4-en az olimpia élvezetét negyedóránként megszakító migránsegypercesekkel).
Ezzel az eséllyel nem mindegyik demokratikus párt fog élni. De talán nem is baj, hogy ez most derül ki, egy olyan kérdés kapcsán, amely bár fontos értékrendi vitát mutat be a maga módján, de amelynek ugyanakkor nincs SEMMILYEN jogi relevanciája. Hisz ez egyben a potenciális szavazóiknak is lehetőség, hogy lássák, kik azok, akik valóban komolyan veszik az elveiket, és akár az is kikristályosodhat sokak számára, hogy kikre lehet valóban számítani 2018-ban.