Régebbi olvasóknak gondolom feltűnt, hogy a nyár elején felhagytam a jobboldali csúsztatások elemzésével foglalkozó cikksorozat ismertetésével, kommentelhetővé tételével. Nem azért, mintha a benne foglaltakat nem tartanám továbbra is fontosnak, egyszerűen csak a nyár nem volt alkalmas egy ilyen rendszerességet igénylő tevékenység folytatására, ráadásul a forrás is elég össze-vissza digitalizálta a részeket, szóval győzött a lustaság :-)
Most mégis teszek egy kivételt, mert van egy téma, ami törzskommentelői szinten már többször felmerült a különböző posztok kapcsán. Sikeresnek nevezhető -e a Bajnai kormány válságkezelése, avagy sem?
Hát lássuk:
Azt állítja Navracsics Tibor...
... a Fidesz parlamenti frakcióvezetője, hogy nincs a magyar gazdaságnak egyetlen olyan mutatója sem, amely azt jelezné, hogy kifelé haladunk a válságból.
Ezzel szemben a tény az,
hogy rengeteg ilyen mutató van. Mindenekelőtt például a forint árfolyama, amely sokkal erősebb, mint volt, és meglepően stabil, ami feltételezhetően nem hatalmas válságot jelez, hanem a helyzet javulását. Magyarok milliói és pénzügyi szakértők számára legalábbis. Ami az egyéb mutatókat illeti, megállt a külkereskedelmi forgalom zuhanása, és közben példátlan külkereskedelmi többlet alakult ki: ebben az évben eddig 800 milliárd forinttal többet exportáltunk, mint amennyit külföldről behoztunk. Nem utolsósorban emiatt egy másik meghökkentő mértékű javulás is bekövetkezett, mégpedig az ország fizetési mérlegében, amely ugyancsak kivételes többletet mutat, valamelyest még az összadósságunk is csökkent, és ez egyértelműen arra utal, hogy a magyar gazdaság kényszerű alkalmazkodása a válsághoz váratlanul jól sikerült. Hozzátehetem még azt is, hogy folyamatosan esik az államkötvények hozama, vagyis kevesebbe kerül a magyar gazdaság finanszírozása. Mint ahogy az is sokatmondó adat, hogy harmadára csökkent a magyar adósságkockázat, vagyis ennyivel kevesebb felárat kell fizetni a magyar kölcsönökre. Továbbá az elmúlt hónapokban a várakozások ellenére nem nőtt kiugróan, hanem újabban kissé csökkent is az infláció, ennek nyomán pedig a Magyar Nemzeti Bank folyamatosan és jelentősen csökkentette az irányadó kamatlábat, remélhetőleg ösztönözve ezzel a gazdaságot. Nem állítom, hogy a kilábaláshoz nem kellene még más is, például az ipari termelés vagy a hazai kiskereskedelmi forgalom növekedése, de a Navracsics-féle nullát azért nem merném számtanórán tanítani.