A nagy, 2.0-ás Széll-viharban (ami annyira titkos volt, hogy még a mezei fideszes képviselők se tudtak róla előre) némileg elsikkadt, hogy kedvenc miniszterelnökünk újfent átértékelte a múltbeli álláspontját, hogy finoman fejezzem ki magam (megint segget csinált a szájából, na).
Emlékszünk még, amikor a FIDESZ lehazaárulózta Gyurcsányt, mert az uniós projekt Nabucco gázvezeték mellett kacsintgatott a ruszki dominanciájú Déli Áramlat felé is? Akkor maga Orbán is írt erről egy cikket egy brüsszeli lapban Magyarország, a leggyengébb energialáncszem? címmel (mert ugye csak az hazaárulás, ha őróla mondanak rosszat külföldön, ha ő teszi, akkor jogos kritika):
...az ellenzéki vezető egyebek között úgy vélte, "azzal, hogy szabad utat engedett a Kék Áramlat beruházásnak (még ha hivatalos döntést nem is jelentettek be), Magyarország nem csupán pofont adott az Európai Unió kifejlődőben lévő közös energiapolitikájának, hanem lökést adott az európai energiapiac átvételére irányuló orosz kísérleteknek".
Nos, akkor lássunk két hírt, egy múlt hetit, meg egy tegnapit. Természetesen aki összefüggést vél felfedezni a két hír között, az komcsi hazaáruló :-)
Április 18.
Magyarországnak végleg el kell döntenie: akarja-e a Déli Áramlat gázvezetéket, vagy nem? Ezen múlik, hogy a projekt egészére vonatkozó, 2012-re tervezett beruházási döntés mit fog tartalmazni, de az is, hogy milyen előnyökre és hátrányokra számíthatunk, ha elkötelezzük magunkat mellette, illetve, ha nem.
A tegnapi magas szintű tárgyalásról kiadott, szűkszavú közlemény szerint Orbán Viktor miniszterelnök és vendége, Alekszej Miller, a Gazprom igazgatósági elnöke a Déli Áramlat kiemelt magyarországi projekt státusának megadásáról is tárgyalt. A kérdést feltehetően az orosz fél vetette fel, mivel – mint a Világgazdaság korábban beszámolt –, a Gazpromnál számon tartják, hogy ugyanezt a státuszt a rivális Nabucco projekt már 2010-ben megkapta, és abban látnák a magyar elkötelezettség jelét, ha a Déli Áramlatot is ugyanerre a rangra emelnék. A közleményből nem derül ki, hogy Orbán Viktor tette-e ezzel kapcsolatban ígéretet tárgyalópartnerének.
Április 23.
Kilép a Mol a Nabucco-projektből – ezt Orbán Viktor mondta hétfőn újságíróknak Brüsszelben. A miniszterelnök szerint a beruházás bajban van – olvasható a Bloomberg tudósításában. A Nabucco projekt szóvivője szerint egyelőre nem indokolt a változás.