Két - természetesen nem összefüggő - friss hír Oroszországból:
Magyarország elementáris érdeke, hogy jó viszonyban és szoros együttműködésben legyen Oroszországgal - mondta Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön Moszkvában, amikor a Kremlben fogadta őt Vlagyimir Putyin orosz elnök. "Mi, magyarok tisztában vagyunk azzal, hogy Oroszország milyen fontos partnerünk. Tisztában vagyunk Oroszország súlyával és jelentőségével is, de a tiszteletet, amelyet Oroszország iránt érzünk, elsősorban nem Oroszország mérete, hanem kultúrája váltja ki belőlünk, és az orosz kultúra iránti tiszteletünk adja meg az alapját a jó gazdasági együttműködésünknek" - fogalmazott a kormányfő. Közölte: a magyar kormány bátorítja Oroszország magyarországi befektetéseit, kifejezetten szeretné megtartani a két ország közötti energetikai együttműködést, és az energiarendszer bővítésében is számít "Oroszország nagyszerű szakmai felkészültségére, világszínvonalú technológiájára".
Február 2-án, a sztálingrádi csata befejeződésésnek 70. évfordulóján Volgográd visszakapja a szovjet időkben viselt nevét - számolt be csütörtökön a Volga menti orosz város törvényhozóinak döntéséről az orosz állami hírtelevízió. Sztálingrád, a hős város - így csak a hivatalos rendezvényeken nevezhetik majd Volgográdot szombaton és az év több ünnepnapján a felszólalók, a hatalom képviselői.
A Rosszija 24 televízió szerint a volgográdi duma képviselői a nagy honvédő háború veteránjainak kérésére hozták meg a döntést. Emellett szombattól egy hétig Volgográdban, Csitában és Szentpéterváron Sztálin portréjával díszített győzelmi buszok közlekednek majd.
Orbánéknak most is az csinálják, mint annyi más esetben: pont az ellenkezőjét annak, mint amit ellenzékben kommunikáltak. Pár éve még Gyurcsányt konkrétan lekomcsihazaárulózták, mert szóba mert állni Putyinnal, és (az egyébként azóta is csak tervekben létező) Nabucco vezeték mellett beszállt volna a Déli Áramlatba IS.
Blogom überfideszes kommentelője ezeket az elvárásokat fogalmazta meg fél évvel a választások előtt:
Remélem Viktor tesz majd azért valóban, hogy csökkenjen ez a függőség. Ezerrel kellene erősíteni a függetlenséget. Melegvizünk van hozzá, szelünk van hozzá, napunk van hozzá, atomunk van hozzá. Érdekünk... Az is van hozzá. Csak kérdés, h a politikának is van-e hozzá. A maszopnál ez nem kérdés. Most a fideszen a sor, h bizonyítson. Komoly programok kellenek az alternatív energiák mind szélesebb körbeni eléréséhez. Szerencsére van erre programjuk és emberük.
Hát ehhez képest tessék nézni a friss híreket arról, hogy nem csak a Déli Áramlatnak lettünk oszlopos tagjai, kilépve a Nabucco projektből (még egyszer: a "hazaáruló" Gyurcsány párhuzamosan képzelte el a kettőt), de most már komolyan felmerült az is (még ha döntés nem is született még erről), hogy tulajdonrészt kapnának Putyinék Paksban.
Milyen címkét kapna vajon a jobboldaltól egy ballib kormányfő, ha ugyanazt csinálná, mint most Orbán?
Félreértés ne essék, én nem vagyok ellensége az atomenergia felhasználásnak, így Paks bővítésének sem, és elfogadom, hogy bizonyos mértékig jóban kell lennünk Putyinnal, de egyrészt újfent ordító az ellentmondás a régi és az új Orbán között, másrészt meg újfent sikerült átesni a ló túloldalára, és a korrekt viszony kialakítása helyett túlzásba esően benyalni, mint anno a kínaiaknak, arról nem is beszélve, hogy az atomenergia tulajdonlása messze nem ugyanaz a kérdés, mint más energia-hordozók kereskedelmének a felügyelete (lásd MOL és EON).
Persze mi csodálkozni való van azon, ha valaki olyanok társaságát keresi, mint saját maga?
UPDATE
Egy kis háttéranyag: Putyin új kiscicája, Orbán Viktor