Az országnak új kormányfőre van szüksége. Kb. ennyi az, amivel mindenki egyetért egy rendkívül magába roskadt kisebbség kivételével :-). Szerencsére most már a régi kormányfő is így gondolja (nélküle ugyanis nem menne idő előtt). A hogyanon viszont vitatkoznak. De miért? Nem tudnak számolni?
Az új miniszterelnökre azért van szükség, mert a régi nem tudta/nem akarta véghezvinni azokat a reformokat, intézkedéseket, amelyre az országnak szüksége volna még a válságtól függetlenül is, nemhogy most, amikor a napok is számítanak, hogy mikor vágunk bele. Életbevágó tehát, hogy a váltás minél hamarabb menjen végbe, és hogy olyan ember legyen a kormányfő, amely mögött kész program áll. Valódi, sikerrel kecsegtető program csak Bokros meg a Reformszövetség mögött van, tehát vagy az előbbi kell, vagy az utóbbiak közül valaki. bokros esélyeit sok minden rontja, mert hiába van mire büszkének lennie, túlzott küldetéstudata, folyamatosan hangoztatott önjelöltsége és apróbb füllentései már most kikezdték. Marad tehát a Reformszövetség, mint Think Tank, és közülük valaki előretolt bástyaként.
A Fidesz lát még esélyt arra, hogy csütörtökig döntsenek a pártok a parlament feloszlatásáról. Ebben az esetben még lenne idő arra, hogy az európai parlamenti választásokkal együtt tartsanak előrehozott választásokat Magyarországon - mondta Szijjártó Péter, a párt szóvivője a kedd reggeli RTL Híradóban.
Úgy látja, az előrehozott választás járna a legkevesebb holtidővel, "most sem zajlik ugyanis kormányzás, és az új miniszterelnök választásával is csak megy az idő".
Ez most komolyan ennyire nem tud számolni? Vagy csak szimplán hülyének néz mindenkit? Ha a konstruktív bizalmatlansági procedúra lefut, akkor április közepén-végén el kezdhet dolgozni az új kormány. Ha előrehozott választásokat tartunk az EU parlamenti választásokkal egyidőben, tehát június 7-én, akkor abból új kormány legkorábban a nyár közepére lesz. És addig mi van? Felfüggesztjük néhány hónapra a válságot? Egy kampány, tele ígérgetésekkel biztos hogy növelné az országunk hitelét? A remegő kezű brókerek szerte a világban vajon hogyan viszonyulnának a forint árfolyamához, ha azt látnák, hogy egy olyan párt áll nyerésre, amelynek a mai napig nincs lefektetett terve a válság kezelésére (legfőbb ellenszere - Gyurcsány távozása - már be lett vetve a hétvégén, és sok változást nem hozott), sőt, a már létező terveket egyszerűen lesöpörte a várható miniszterelnök? Egy előrehozott választás elment volna tavaly nyáron, még a válság előtt, amikor Gyurcsány takarékra váltott (bár kérdés, hogy mennyivel lennénk most jobb helyzetben, ha a FIDESZ lenne hatalmon), de most ez a legrosszabb taktika lenne.
Aki ezt a tervet megint úgy akarja láttatni, hogy átverik az embereket, és a fejük felett döntenek diktatórikus módszerekkel, az a parlamentarizmus lényegével nincs tisztában.
Az MSZP által benyújtani tervezett konstruktív bizalmatlansági indítvánnyal azt lehet elérni, hogy egy kellő parlamenti támogatásnak híján lévő miniszterelnököt egy többségi támogatottsággal rendelkező új miniszterelnök váltson fel. Ezért nem lehet azt mondani, hogy ez az eszköz alkotmányellenes alkalmazása lenne, mondta Sólyom László.
A köztársasági elnök úgy véli, hogy a helyzet ugyan szokatlan, de az eljárás formálisan nem kifogásolható.
Talán egyetérthetünk abban, hogy ha bármi alkotmányellenes lenne a tervben, arra Sólyom rögtön rámutatna, hisz nem épp arról ismert, hogy Gyurcsány kebelbarátja lenne. A fenti nyilatkozat hangvételén ugyan érződik, hogy nem tetszik neki az, hogy kihagyták a buliból, de belekötni nem tud, és van annyira becsületes és önérzetes, hogy szakmailag azért nem köpi szembe magát.
Persze nem vagyok teljesen naiv, tudom én, hogy mi a gond. Ezzel a módszerrel az ország is jól jár, meg mellékesen Gyurcsány is, csak épp Orbán marad hoppon. Hát ez viszont engem nem tud meghatni. Valahogy az ő ambícióinál fontosabbnak tartom az ország jövőjét.