Az év elején, amikor a 20 éves évfordulós megemlékezések elindultak, felmerült a kérdés, hogy köthető -e egy naphoz a rendszerváltás folyamata. Egy olyan naphoz, amit akár nemzeti ünnepként is megünnepelhetnénk.
Számomra furcsa az, hogy egy ilyen eseményt, mint a rendszerváltás, nem ünneplünk meg önállóan. Persze, ott van október 23, amikor mellesleg a köztársaság kikiáltásáról is megemlékezünk. Hát ez az. Mellesleg. Miközben nemzetközi viszonylatban a magyar munkaszüneti napok száma elég kevés, tehát egyáltalán nem lenne furcsa, ha esetleg növelnénk eggyel ezt a számot (sőt, számomra az a furcsa, hogy eddig ezt nem tettük meg).
Persze tényleg nehéz egy konkrét időponthoz kötni, hisz ez nem egy forradalom volt, mint 1848 vagy 1956, hanem egy hosszú, a határokat egyre kijjebb toló folyamat, egy egyre szabadabb és euforikusabb közel másfél év, mely Pozsgay 89 januári bejelentésével kezdődött (nem ellenforradalom, népfelkelés), és 90 márciusában, az első szabad választásokkal fejeződött be, és tele volt olyan szimbolikus pillanatokkal, mint pl az, hogy Kádár pont azon a napon halt meg, amelyen a bíróság rehabilitálta Nagy Imrééket.
Az, hogy ezt a témát pont ma vetem fel, gondolom világossá teszi, hogy én melyik napra voksolnék.
Egyre kevesebb nemzeti konszenzusaink egyike, hogy erre a napra a legtöbben büszkeséggel gondolunk vissza, hisz ez az esemény méltóságteljes lezárása volt egy korszaknak. Az akkori hatalom még próbálta kézben tartani a gyeplőt, de ez már csak pótcselekvés volt. A megjelenő tömegekre, az ott elhangzott beszédekre nem igazán volt ráhatása, hisz ki hitte volna akár csak egy évvel korábban is, hogy Magyarországon a legnagyobb nyilvánosság előtt ki lehet állni egy olyan követeléssel, mint Orbáné a szovjet kivonulásról. Ráadásul ez egy nagy közösségi élménye is volt az országnak, ha máshogy nem, tévén keresztül.
Tehát az én szavazatom egy új nemzeti ünnepre, amely a rendszerváltozásra emlékezne, június 16. És a tiéd?