Nem kívánom újranyitni a vitát a Sláger és a Danubius megszűntéről, de van egy-két nyugtalanító tény, ami mellett nem tudok szó nélkül elmenni.
Magam is kissé hatásvadásznak neveztem a Sláger rádió vezetőjének első felindulásból tett nyilatkozatát, de az élet - részben - rámcáfolt, ugyanis bejött, amit mondott, akármilyen nagyzolásnak is tűnt.
Persze nem minden. A dolgok jelen állása szerint az pl. alaptalannak tűnik, hogy
A hírek szerint az eddig megszokott zenei műsorok helyett Önök a továbbiakban egy politikai beszélgetős műsort hallhatnak majd
A Neo jelenleg egy egész hallgatható, de még útját kereső zenei rádiónak tűnik (a Class FM is, bár annak a kínálata már nem jön be nekem annyira), remélem a választások közeledtével is megmarad ez a politika-mentesség.
Viszont a szöveg egy másik szakasza - és ez tartalmazza a súlyosabb jóslatokat - sajnos maga lett a valóság:
A döntés súlyosan árt az ország nemzetközi megítélésének, egy olyan helyzetben, amikor Magyarországnak a rendszerváltás óta a legnagyobb szüksége lenne a külvilág rokonszenvére, a politikai befolyástól és korrupciótól mentes befektetői környezetre.
Nos, azóta a Financial Times, a The Wall Street Journal és a The Economist cikkei mind politikai korrupcióra utalónak nevezik az ORTT Slágert és Danubiust kizáró döntését, legnagyobb befektetőink képviselői, az USA, Belgium, Franciaország, Hollandia, Japán, Nagy-Britannia, Németország, Norvégia és Svájc nagykövetei pedig - részben a rádiós balhé miatt - közös levélben, alig burkoltan fenyegették meg a magyar politikai elitet:
A mostanában napvilágot látott bizakodó előrejelzéseknek megfelelően remélhetőleg Magyarország hamarosan ismét a gazdasági növekedés pályájára áll – olvasható a közleményben, amely szerint a jósolt gazdasági bővülés szempontjából sok múlhat azokon a döntéseken, amelyeket a külföldi befektetők hoznak. Ezért aggodalommal figyelik az érintettek az átlátható állami viselkedést, amely hatással van a befektetői környezetre is. Az erről szóló jelentések visszatarthatják a befektetéseket, amelyekért Magyarország is verseng – mutatnak rá a nagykövetségek.
Közbevetés: lehet persze azt mondani, hogy de hát javítottunk egy helyet a korrupciós világranglistán, és hogy az exszoci országok közül csak Kelet-Ausztria Szlovénia és Észtország jobb nálunk, azért őszintén szólva az a 46. hely akor se túl szívderítő, pláne ha figyelembe vesszük azt is, hogy ezt az apró javulást az előző évben egy hatalmas zuhanás előzte meg. Nem lehet elégszer mondani: a pártfinanszírozást gatyába kéne már rázni, mert ez a legfőbb forrása a korrupciónak, nem véletlen, hogy ennek a rádiós ügynek van egy ilyen olvasata is (a magyar rádiótulajdonosokat rá lehet venni, hogy cserébe tejeljenek a pártkasszáknak).
Az Egyesült Államok kongresszusában még tovább akarnak menni: határozatban ítélnék el Magyarországot az eset miatt:
A tervezet első pontja szerint az amerikai törvényhozás alsóháza, a képviselőház elítéli az ORTT-nek a frekvenciapályázatokról hozott közelmúltbeli döntéseit. (Mint ismeretes, az ORTT elnöke Majtényi László le is mondott a kétes döntések miatt.) A második pontja azt tartalmazza, hogy a képviselőház a jogállamiság tiszteletben tartására és a külföldi befektetőkkel való tisztességes bánásmódra ösztönzi a Magyar Köztársaságot. A harmadik, utolsó pont szerint a képviselőház arra ösztönzi Magyarországot, hogy tartsa fenn a szabad és független sajtó iránti elkötelezettségét.
Hát ezek tényleg nem hiányoztak a lassan újra kialakuló, törékeny hitelességünknek.
Mindent elmond az alábbi pár mondat, ami a Sláger amerikai tulajdonosától származik:
Írásában hivatkozik Bajnai Gordon miniszterelnöknél tett látogatására is, amelyen megemlítette a két nagy párt fentebb említett megkeresését. Smulyan elmondta Bajnainak, hogy hazájában ez bűncselekménynek számít, mire a magyar kormányfő úgy válaszolt: "ez Magyarországon is bűncselekmény".
És a jelek szerint komolyan is gondolja:
A szabad demokraták politikusa elmondta, a frakció a piacpárti megoldásokat választja, ezért aggodalommal figyelik az olyan megnyilvánulásokat, mint a pécsi vízmű és a rádiófrekvenciák körüli történések. A liberálisok szerint a Sláger és a Danubius frekvenciapályázatánál felmerül a bűncselekmény gyanúja, ezért vizsgálóbizottság felállítására van szükség.
Ezt maga a miniszterelnök is támogatja. Bajnai Kóka szavait követően leszögezte, egyetért a vizsgálóbizottság felállításával, és bízik abban, hogy ebben a kérdésben nem lesz konfrontáció a kormányzását támogató MSZP-frakcióval.
Bajnai is aggódik egyes piacellenes megnyilvánulások miatt. "Magyarországon a külföldi befektetők szívesen látott vendégek" - mondta a miniszterelnök. Szerinte azért is aggasztó és elképesztő, ami a pécsi vízművel történik, mert csak a francia befektetők több mint hatvanezer munkahelyet létesítettek az országban. Bajnai Gordon hétfőn egyébként találkozik azokkal a nagykövetekkel, akik közös nyilatkozatot adtak ki a magyarországi befektetői klíma kedvezőtlen változásáról. A kormányfő már a megbeszélés előtt igyekezett megnyugtatni a kedélyeket, amikor azt mondta, az ország érdeke, hogy minél több külföldi befektető jöjjön ide, és így több munkahely is létesülhet Magyarországon.
Azt a mondatot azért emeltem ki, mert a második fele az, amin elbukhat ez az egész. Az SZDSZ és az MDF piacpárti elveihez egyaránt passzol az ORTT döntés kritizálása (ennek ellenére csak reménykedhetünk, hogy nem a "savanyú a szőlő" c. örökigazság a fő motívum). A Bajnai által felvállaltakhoz is résmentesen illeszkedik ez a vizsgálat. Csak épp az a gond, hogy a parlamenti képviselők 90%-át az a két párt delegálja, amelyek nyakig sárosak az ügyben.
Mennyire életszerű ezek után egy korrekt eredménnyel záródó vizsgálatot elvárni?
UPDATE
Van a pofátlanságnak egy olyan szintje, amit már kommentálni se lehet. A FIDESZ nevében pl. ezt bírta mondani a fentebb említett kilenc nagykövet és Bajnai találkozója kapcsán az a szép nyurga ember:
A Fidesz szerint Bajnai Gordon miniszterelnök "kínos, hiteltelen magyarázkodása" aligha nyugtatta meg a befektetőket.
Cser-Palkovics András közleményében azt írta: a külföldi befektetők pontosan tudják, hogy a helyzet javulása csak egy olyan új kormánytól várható, amely "szakít a Gyurcsány-Bajnai-korszak örökségével, leküzdi a korrupciót és a bürokráciát, és munkahelyteremtéssel, adócsökkentéssel elindítja Magyarországot a növekedés útján".
Mondta mindezt annak a pártnak a szóvívőjeként, amely mutyizásával az egyik fő kiváltója volt a nagykövetek kritikájának, és arról a miniszterelnökről, amely a kezdetektől elítélte a kritizált ügyletet, ennek hangot is adott, és most épp vizsgálatot készül indítani ezügyben.
És ezek kerülnek jövőre kormányra.