Diktatórikus hajlammal megáldottak rendszeresen esnek bele abba a hibába, hogy hiába nyernének amúgy is egy választáson, ők ezt még jobban be szeretnék biztosítani. Ha ez csak törvénytelenül megy, akkor úgy. Így jönnek ki a 90+%-os eredmények. Demokráciákban ez persze nem megy, itt "csupán" a kampány során használnak sokszor nem túl etikus/vagy törvényes eszközöket.
Orbán is rendszeresen elköveti ezt a bakit. Négy éve is ő volt az esélyesebb miniszterelnök-jelölt pár hónappal a választás előtt, mégis sikerült egy "remek" kampánnyal ezt tönkretennie (volt benne lopás, csalás, hazudozás, alkalmatlan emberek előtérbe tolása, minden, ami kell, mindezeket csak Őszöd tudta elfeledtetni a többségnél), és minden jel arra mutat, hogy ez a mostani se lesz különb.
Amikor Szijjártó bejelentette, hogy minden idők legmocskosabb kampányára készül az MSZP, akkor már ebből az előre védekezésből is sejteni lehetett, hogy minden idők legmocskosabb kampányára készül a FIDESZ (ami aztán el is kezdődött a csúsztatásokkal teli szórólapokkal és a rabosítós plakáttal), ami ráadásul a lehető legkontraproduktívabb lesz, hisz ha egy szót se szólnak tavaszig, akkor szinte biztos a kétharmad, de ha folyamatosan és nemtelenül támadják az MSZP-t, akkor ezzel adnak nekik egy kis lehetőséget arra, hogy mégse az 5%-os küszöb környékén végezzenek (pedig azt érdemelnék).
Na de most tényleg: egy ilyen pártnak, amelyik toronymagasan vezet a közvéleménykutatásokban, miért van szüksége ilyen akciókra?
A parlamenti patkóban a hangulat a szocialista Szabó Zoltán felszólalás nyomán izzott fel. Az MSZP-s honatya beszámolt arról, hogy Orbán Viktor névre szóló kampánylevéllel keresett meg többek között pedagógusokat, kórházigazgatókat, rendőri vezetőket és magánszemélyeket egyaránt. Szabó Zoltán szerint a "hazugságokkal teleírt" levelek egy sikertelen és hatalomvágyó ember produktumai. Olyan politikusé, aki öt parlamenti választáson nem volt képes győzelemre vezetnie pártját. A névre szóló levelek szerinte az emberek elkeseredettségét és kilátástalanságát erősítik, miközben azt sugallják, hogy ne magukra számítsanak, hanem a megváltást várják, amit majd a levél írója hoz el számukra.
Szabó Zoltán közbekiabálásokkal tarkított beszédében feltette a kérdést: hogyan kerültek a címlisták a Fideszhez? Szerinte jogos a félelem attól, hogy a Fidesz adatbázisában tízmillió emberről szerepelnek adatok. Úgy vélte: a pártnak több alkalma is volt ilyen címlistákat beszerezni. "Amit régen három per háromnak, most Fidesz elnöki kabinetnek hívnak" - fogalmazott. Szerinte mindebből az látszik, hogy a Fidesz az elmúlt rendszert akarja visszahozni, Orbán Viktornak pedig csak az volt a baja vele, hogy nem ő volt hatalmon.
Válaszában Molnár Csaba kancelláriaminiszter azt emelte ki, hogy az ügyet ki kell vizsgálni. Idézte az Alkotmányt és rendőrségi törvényt, s felhívta a figyelmet arra, egyik jogszabály sem teszi lehetővé a politikai tevékenység folytatását a fegyveres szervek tagjainak.
Szerinte arra is ki kell térni a vizsgálat során, hogy adatvédelmi szempontból mennyire aggályos a névre szóló kampánylevél. Utalt arra, hogy két esetben lehet személyes adatot kezelni. Vagy törvényi felhatalmazás, vagy az érintettek beleegyezése esetén. Ezen kívül pedig választási kampány időszakában húsz nappal a választás előtt lehet ilyen címlistához hozzájutni. Miután azonban olyan szocialista országgyűlési képviselők is kaptak ilyen leveleket, ők pedig nem adták meg az előírt beleegyezést, kizárható ez másoknál is. "Egyértelmű, hogy törvénysértés történt" - állapította meg Molnár Csaba, aki szerint az, hogy bűncselekmény is történt-e, már az illetékes hatóságok feladata megállapítani.
És, nem, nem mentség, hogy a másik oldalt mit csinált eddig, és hogy Szabó ennek az ügynek a kapcsán milyen idétlen hasonlatokkal él.
A FIDESZ úgy látszik nem csak veszíteni nem tud méltósággal, hanem nyerni se.