Kövér doktor bizony ismét beledurrantott, de nagyon:
a bős-nagymarosi vízmű egyoldalú felépítése által Pozsony megváltoztatta a magyar-szlovák határt, s ezt a helyzetet Magyarország a nemzetközi jog segítségével próbálta orvosolni, holott akár katonai erőt is alkalmazhatott volna.
- mondta mindezt egy szlovák lapnak egy olyan országban, ahol máig élénken él az 1938-as és 1968-as magyar bevonulások emléke.
Ez igen. Ha ettől nem lesz jobb a felvidéki magyarságnak, akkor mitől? De komolyan, most mi szükség volt erre? Pont az ilyen fölöslegesen provokatív, és a jelen helyzetben teljesen értelmetlen mondatok gerjesztik azt a feszültséget, aminek végül a Malina Hedvigek isszák meg a levét, pont az ilyenek szolgáltatnak muníciót a Slota-féle vadbarmok lázálmaihoz (aki most is már kapásból a a budapesti szlovák nagykövet visszahívását és a szlovák-magyar alapszerződés felmondását követeli).
Még szerencse, hogy tavaly odaát is kormányváltás volt, csak épp náluk azokat küldték el, akik nálunk hatalomra kerültek (nem, nem érdekel, hogy papíron Fico baloldali Orbán meg jobboldali, ez csak máz - egyformák), így hivatalosan nem kapták fel a vizet, de ettől még az egyszeri szlovákban csak tovább erősödik a gyanakvás a magyar szomszédja iránt.
Tanulságos a Smer reakciója:
A Robert Fico vezette párt képviselői keményen bírálták Iveta Radicová kormányát, hogy nem reagált Kövér László interjújára. "Szlovákia nagyon gyors választ kapott meghátráló, sőt szervilis külpolitikájára" - jelentette ki Marek Madaric, a Smer alelnöke.
Ej, de ismerős ez a vád valahonnan :-) Csak amikor még utoljára hallottam, pont fordítva állt a dolog: az aktuális magyar kormányt vádolta ezzel az aktuális magyar ellenzék.
Azért is szomorú ez az egész, mert Szlovákiában a többség csak erre fog emlékezni az interjú kapcsán, pedig elhangzottak benne teljesen korrekt mondatok is:
"Nagyobb önbizalomra lenne szükségük a szlovák kollégáknak. Értjük, hogy nem mondhatnak le azokról a területekről, amelyeket a trianoni szerződésnek köszönhetően kaptak, s amelyeken Szlovákia létrejött. De a magyar nemzet sem mondhat le egyetlen részéről sem, a szlovákiai magyarok szellemi és kulturális értelemben hozzánk tartoznak. És szintén nem mondhat le (a magyar nemzet) történelmének és kultúrájának azon részeiről, amelyek ezzel a területtel kötik össze" - jelentette ki az Országgyűlés elnöke.
"A nemzet egysége a határokra való tekintet nélkül is kialakítható, megtartható, főleg az egyesülő Európában" - mondta Kövér. Hozzátette: ő otthon érzi magát Komáromban és Révkomáromban is. Otthon érzi magát Kolozsvár főterén is. "Szellemi, kulturális vagy történelmi értelemben ez az én hazám is" - szögezte le a politikus.
Az interjúban Kövér emlékeztetett: Magyarország a magyar-szlovák alapszerződés óta már sokszor, ismételten elismerte a mai államhatárok érvényességét.
Ezek azok a hangsúlyok, amelyeket jobban domborítani kéne. Felülemelkedve a kölcsönös történelmi sérelmeken, és kihasználva az EU adta előnyöket keressünk olyan megoldást, ami jó Magyarországnak is, jó Szlovákiának is, mert akkor ebből egyenesen következik, hogy azoknak is jó lesz, akik mindkettőhöz tartoznak.
Persze ez nem csak rajtunk múlik, hanem a szlovákokon is. Náluk most az elődnél kompromisszum-készebb vezetés van. Nem kéne segíteni az az ellenfeleik megerősödését.