Úgy látszik hungarikumaink egyike, hogy az elmúlt 10 évben országunk vezetői eredeti szakmájukban teljesítettek a legrosszabbul. Ha közgazdászt választottunk miniszterelnöknek, akkor a gazdaság kezdett gyorsításba a lejtőn, ha meg jogászt, akkor a jogalkotás színvonala és a jogbiztonság került veszélybe.
Emlékszem még, mekkora volt a felháborodás, amikor napra pontosan nyolc évvel ezelőtt a nemrég elhunyt Mádl köztársasági elnök által megfontolásra visszaküldött (korábban már egyszer rendesen áttárgyalt és megszavazott) kórháztörvényt az akkori kormánytöbbség vita nélkül, még aznap újra elfogadta.
A kétségtelenül udvariatlan (sőt, később alkotmány-ellenesnek minősített) lépést a demokrácia arculcsapásaként értékelték, a Munkáspárttal összefogva (később eredménytelenül megtartott) népszavazást kezdeményeztek és az Alkotmánybírósághoz fordultak többek között azok, akik most megszigorítják a népszavazás feltételeit, az alkotmánybírósági kritikákra az Alkotmánybíróság jogkörének megcsorbításával válaszolnak, és ilyen módszerrel fogadnak el (most már nem először) olyan törvényeket, amelyek mindennel szembemennek, ami egy jogállamban alapnak számít:
Az Országgyűlés plénumán az általános vitában egyetlen múlt heti ülésnapon, hajnali 5 és 6 óra között, gyér képviselői érdeklődés mellett, futószalagon megtárgyalt, a büntető anyagi és eljárási jogot, a polgári perrendtartást, a választottbírósági eljárást és a bírák jogállásáról szóló regulákat alapjaiban megváltoztató jogszabály végszavazását július elejére tervezik. A kihirdetés másnapjára időzített hatálybaléptetés a zavaros előterjesztési ügymenethez hasonlóan szintén a statáriális haditörvénykezést idézi. Az indok ezúttal is a hatékony ügymenet.
Mindössze egy órával az alkotmányügyi bizottság múlt heti ülése előtt a tagokat sms-ben értesítette a titkárság, hogy a napirend ki fog egészülni, a témát – tudatták – e-mailben kapják meg. Az elektronikus postán a Balsai-féle 23 oldalas javaslat érkezett. Megtárgyalására szintén alig egy óra állt a honatyák rendelkezésére, mert Mátrai Márta (Fidesz) ügyrendi javaslatára a vitát lezárták – emlékezik vissza a HVG-nek nyilatkozva a meghökkentő, de a 2010-ben alakult Országgyűlés gyakorlatában különlegesnek nem mondható ügymenetre a bizottság tagja, Bárándy Gergely (MSZP).
Ha az a nyolc évvel ezelőtti eljárás alkotmány-ellenesnek bizonyult (a tartalmi részt nem kifogásolták), akkor ennek vajon mi lesz a sorsa?
Hát majd megtudjuk a választ attól az Alkotmánybíróságtól, aminek a döntés idejére már valószínűleg tagja lesz a törvénycsomag benyújtója is...