Ahogy a Vastagbőr is megemlékezett róla, Péterfalvi Attila, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnöke orwell-i módon értelmezve a feladatát, védelmébe vette az információszabadság szűkítését:
"(...) tapasztalható, hogy az igazgatás, közigazgatás, államigazgatás lebénítható azzal, hogyha több tíz, száz...határtalan a szám...ööö...beadvány érkezik, amely olyan szintű adatokat kér, amelyek meghaladják az alap...ööö...adatoknak a szintjét"
Tapasztalható valóban. Hisz a jelek szerint valóban lebénítható a kormány azzal, ha rákérdeznek arra, hogy mit miért csinált, hisz ilyenkor csak hebeg-habog és kapkod. Mármint ez a kormány. Mert az előzőnél még nem féltette a FIDESZ ennyire az államapparátust egy kis adatigényléstől, sőt, 2008-ban még maguk jártak az élen a kérdésfeltevésben. Nem több tíz, nem száz kérdéssel, hanem ezerháromszázzal. Két nap alatt. Kéthetes válaszadási határidővel. Karácsonykor. Mint ahogy erről anno az Index is beszámolt:
Több mint 1300 írásbeli kérdést adott be a Fidesz két nap alatt a miniszterekhez, kétszer annyit, mint eddig egész évben - derül ki az Országgyűlés adataiból.
A legtöbb kérdést pénteken és szombaton az oktatási és a közlekedési tárcavezető kapta, előbbi 173-at, utóbbi 172-t. Száznál több írásbeli kérdést intézett a Fidesz a szociális, az egészségügyi, az igazságügyi, a földművelésügyi, az esélyegyenlőségi és a pénzügyminiszterhez.
A házszabály szerint az írásbeli kérdésekre 15 napos határidővel kell válaszolni, az nem számít, ebből mennyi a munkanap. Az Országgyűlés ellenőrzi, hogy a miniszterek betartják-e ezt a határidőt, ha nem, a házelnök figyelmeztető levelet küld a tárcavezetőnek.
A Fidesz és a KDNP most beadott írásbeli kérdéseinek január 5-én és 6-án jár le a határideje. Havasi Bertalan, a Fidesz sajtófőnöke az MTI-nek azt mondta: az országgyűlési képviselők alkotmányos joga és kötelessége is, hogy a kormány tagjait írásbeli kérdések útján is ellenőrizzék. Hozzátette: mivel véget ért az őszi ülésszak, erre most ezt látták megfelelő formának.
Az elmúlt esztendőkben nem volt példa ilyen év végi kérdésdömpingre. Tavaly az ellenzéki pártok ugyanebben az időszakban 26 írásbeli kérdést nyújtottak be a miniszterekhez, illetve a kormányfőhöz. A szocialista-liberális koalíció 2002 óta tartó, második kormányzása idején eddig a legtöbb kérdést, mintegy 300-at, 2004-ben intézték az ellenzéki pártok a tárcavezetőkhöz, illetve a miniszterelnökhöz az év végén.
Csak jelzem, hogy még ettől az egyértelmű szívatástól sem omlott össze akkor az államigazgatás.
Bár a színvonalát elnézve, lehet, hogy a mostani összeomlana.
UPDATE
Péterfalvi, némileg ellentmondva fentebbi gondolataival, kiállt a trafikmutyi hátterének nyilvánosságra hozatala mellett:
Péterfalvi állásfoglalása szerint a pályázatok elbírálásáról a döntést hozónak emlékeztetőt kell készítenie, aminek tartalmaznia kell a beérkezett pályázatok adatainak összefoglalását, a legkedvezőbb pályázat elfogadásának részletes indokait, a kikötött biztosítékok megfelelőségének értékelését, a koncessziós díj
megfizetésének módjára és mértékére vonatkozó adatok ismertetését, a pályázat nyertesének, társaság esetén a közvetlen vagy közvetett tulajdoni részesedéssel rendelkezőnek a nyilatkozatát arról, hogy a koncesszióval érintett területen milyen tulajdoni részesedése van. Emellett az emlékeztetőnek tartalmaznia kell mindazt az adatot, amelyet az ágazati törvény elrendel, továbbá amelyet a koncessziós szerződésben érintett bármelyik fél szükségesnek tart.Ezeket az adatokat az NDN Zrt-nek a honlapján is közzé kell tennie. A NAIH elnöke válaszában kiemelte, hogy nem lehet üzleti titokra hivatkozással visszatartani az adatokat a közérdekű és a közérdekből nyilvános adat megismerésére irányuló adatigénylés esetén a koncessziós szerződéssel kapcsolatban, valamint, hogy az információs szabadságról törvény újonnan bevezetett rendelkezései nem érintik a kérdés megítélését, ugyanis a koncesszióról szóló 1991-es törvény szerint kell eljárni.
Péterfalvi felhívja a figyelmet, hogy a nyilvános pályázatok elbírálásról készített emlékeztetőben foglaltak közérdekű adatoknak minősülnek, így az NDN Zrt. köteles közérdekű adatigénylés esetén ennek megfelelően eljárni. A NAIH elnöke hozzáteszi, az emlékeztetők megismerhetőségét a szerződés megkötését követően haladéktalanul biztosítani kell.
Ismerve a a kormány mentalitását, függetlenül a finoman szólva is lojális eddigi tevékenységétől, lehet, hogy kezdheti félteni az állását :-)