Nem először lehet ezt leírni (és valószínűleg nem is utoljára), de a Nemzeti Bank alapítványainak botránya egy normális országban kormányválsággal járna, hullanának a fejek rendesen. Abszurdisztánban viszont ilyen híreket lehet ennek kapcsán olvasni:
Látva az unokatestvérének juttatott támogatások keltette sajtóvisszhangot, a Világgazdaság kérdéssel fordult az MNB-hez, miszerint Matolcsy György MNB-elnök megfontolja-e lemondását. (...) Habár az MNB igyekezett megkerülni a kérdést, a válasz alapján úgy tűnik, hogy Matolcsy nem tervezi lemondását - fogalmazott a Világgazdaság.
Meg ilyeneket:
Érdeklődtünk Havasi Bertalannál, a miniszterelnök sajtófőnökénél, hogy Orbánnak mi a véleménye arról, hogy kiderült, mire költötték a közpénzt a Magyar Nemzeti Bank alapítványai. Megkérdeztük, szerinte rendben van-e ez, és ha nem, tervez-e lépéseket az ügyben, kezdeményez-e vizsgálatot.
Havasi Bertalan válasza: „A hatályos magyar és európai jogszabályok értelmében a kormány semmilyen módon nem befolyásolhatja a jegybank vagy alapítványai tevékenységét, így ez a kérdés törvényesen fel sem merülhet.”
Korábban az MNB a költésekről azt mondta: ők nem szórták szét a pénzt, csak befektették. Az Együtt ezt máshogy látja, a párt hűtlen kezelés gyanúja miatt feljelentést tett.
Az Együtt persze ezügyben is feljelentést tett, de hogy teljesen biztosak lehessünk abban, Orbánhoz hasonlóan a legfőbb ügyész is úgy fogja gondolni, neki itt semmi dolga, íme a legfrissebb hír:
Különös helyzetben találhatja magát Polt Péter legfőbb ügyész a jegybanki alapítványok botrányos költési ügyeinek esetleges vizsgálatakor. Felesége, Polt-Palásthy Marianna ugyanis a Pallas Athéné Domus Scientiae Alapítvány felügyelőbizottságának (fb) elnöke, a Pallas Athéné Domus Mentis Alapítványban pedig az fb tagja.
Szintén felügyelőbizottsági tag a Kecskeméti Duális Oktatás Zrt.-ben, amelyet a hat Pallas Athéné Alapítvány közösen hozott létre az új kecskeméti gazdálkodástudományi kar kivitelezésére.
A főügyész felesége a jegybank személyügyekért felelős ügyvezető igazgatójaként havonta bruttó ötmillió forintot keres. Polt-Palásthy Marianna 2014-ben érkezett az MNB személyzeti igazgatóságára, eredetileg havi 2,3 milliós fizetéssel. A 2010-es kormányváltás után az erőforrás-minisztérium jogi, személyügyi és nemzetközi ügyekért felelős helyettes államtitkára volt.
A felügyelőbizottságok feladata, hogy ellenőrizzék az alapítvány működésének és gazdálkodásának törvényességét és célszerűségét, így kötelességük az alapítvány gazdálkodását az ügyek teljes körét illetően átfogóan ellenőrizni.
Hát ennyire következmények nélküli ország lennénk? Senki sem veszíti el az állását a botrány kapcsán? Ó, dehogynem! Persze csak olyanok, akik nem loptak semmit, sőt... Ugyanis példát mutatva mindenkinek erkölcsi tartásból, sorra mondanak fel a vs.hu újságírói, élükön azzal, aki a kormányzati botrányok egy másik szálát, a Századvég-ügyet kirobbantotta:
Benyújtotta felmondását Joó Hajnalka, a VS.hu tényfeltáró újságírója, aki kiperelte a Századvég-tanulmányokat.
A kormányközeli tanácsadó cég államnak nyújtott szolgáltatásairól azóta is cikksorozatban számol be a hírportál. Hétfőn a VS honlapján elérhetővé is tették az összes dokumentumot.
Joó Facebook-posztjában azt írta: "A szerkesztőség független (aki mást mond, hazudik), de az MNB lopott (pardon, elkülönített) pénze – amiről amúgy fogalmam nem volt – se az ízlésemmel, se a szakmai elveimmel nem fér össze. (...) Tíz év alatt mindenesetre zsinórban ez a negyedik munkahelyem, ahonnan a politika közvetlen vagy közvetett beavatkozása miatt lépek le. Lehet, hogy érdemes lenne áttérnem a mesekönyvekre."
Péntek este derült ki, amikor nyilvánossá váltak a Magyar Nemzeti Bank alapítványainak költései, hogy a jegybanki alapítványok több mint félmilliárd forint közpénzzel támogatták meg a VS.hu kiadóját, amely a hírek szerint Matolcsy György jegybankelnök unokatestvére, Szemerey Tamás érdekeltségébe tartozik.
Joó Hajnalka távozása után Rovó Attila, a Közélet rovat vezetője jelentette be távozását a Facebookon. Rovó számolt be arról is, hogy vele együtt felmondott Munkácsy Márton, a Hírek rovat vezetője, illetve az Indextől mindössze néhány hete igazolt Joób Sándor is.
Ez a négy hír így együtt mindent elmond a mai Magyarországról.
UPDATE
És a felmondási hullám a vs.hu-nál még nem ért véget...
Az utolsó 100 komment: