Okoz némi zavart a fejekben, hogy a jelenleg folyó aláírásgyűjtés nem országos, hanem helyi népszavazásról szól, még ha az a hely akkora is, mint Budapest. A fővároson kívül élők - némileg joggal - úgy érzik, hogy az olimpia van akkora horderejű kérdés, hogy erről az egész országot illene megkérdezni, nem csak a pro forma pályázó Budapestet (ezt az igényt kihasználva próbált adatokat halászni a DK a maga kamu aláírásgyűjtésével).
Nos, ez a sokadik nekifutás ebben a kérdésben, és volt már próbálkozás országos népszavazásra is. De kezdjük az elején:
A magyar közéletbe az olimpiáról szóló népszavazás ötletét az Együtt dobta be még 2015 szeptemberében a következő indoklással:
A választásokat a Fidesz úgy nyerte meg, hogy az olimpiáról nem beszélt, így nincs demokratikus legitimációja annak, hogy egy ezermilliárd forintos kezdeményezésről két országgyűlési ciklusra előre döntsön.
Ők elsőként a kormányt és a főpolgármestert szólították fel, hogy rendezzen népszavazást, és addig is jegeljék a pályázatot. A kormány természetesen a füle botját se mozgatta, a főváros vezetősége pedig lesöpörte az erről szóló ellenzéki javaslatot.
Fun fact 1: az akkori javaslatot hivatalosan a szocialista Horváth Csaba nyújtotta be, viszont ugyanő pár hete egy hasonló szavazáson már nem szavazott az olimpia ellen, inkább csak tartózkodott (párttársai viszont egyenesen kiálltak a rendezés mellett).
Fun fact 2: Akkor még akadt három fideszes polgármester, aki nem tartotta ördögtől valónak az emberek megkérdezését, és kiszavazott a falanxból. Na ez ma már elképzelhetetlen lenne, hisz mint ahogy Bencsik elvtárstól megtudtuk, aki népszavazást akar, az hazaáruló.
Tarlós cinikus indoklása (a népszavazási kezdeményezés szimpla politikai haszonszerzés és a lakosságnak kevés az információja ahhoz, hogy felelősen döntsön ebben a kérdésben) kiverte a biztosítékot a Vastagbőr újságíróinál, így ők 48 órán belül, senkivel nem egyeztetve benyújtottak egy kérdést a Fővárosi Választási Bizottságnak:
Egyetért-e Ön azzal, hogy Budapest Főváros Önkormányzata ne pályázzon a 2024. évi nyári olimpiai és paralimpiai játékok megrendezésére?
Ezt a Kúria jogerős ítélete azért utasította vissza, mert
azt sugallja, hogy a választópolgárok a pályázat beadásáról véleményt nyilváníthatnak
- ugyanis addigra már a pályázási folyamat elkezdődött.
Azért ezt emésztgessük egy kicsit. Nehogy már azt hidd, hogy belepofázhatsz! - lényegében ezt jelenti ez a mondat a demokrácia legnagyobb dicsőségére. Itt egy kicsit visszaütött a kapkodás, lehet, érdemes lett volna a kérdést alaposabban, szakértőkkel átrágni beadás előtt, hogy ne lehessen belekötni még ilyen arcpirítóan átlátszó módon se.
De az ötletgazdák nem adták fel, próbálkoztak újra: és másodjára már nem csak egy átfogalmazott helyi, hanem egy országos népszavazási kezdeményezést is benyújtottak, tehát ez volt az a pont, amikor teljesülhetett volna a vidékiek kívánsága is.
Sajnos ezt se sikerült megfelelően megfogalmazni (a kérdés az olimpiai pályázatról szóló törvény visszavonására vonatkozott, nem magára a pályázatra), így naná, hogy elkaszálták.
Az átfogalmazott budapesti kérdés viszont csodák csodájára átment, csak épp véletlenül 9 nap késéssel kapták meg erről az értesítést a kezdeményezők, így a gyűjtésre engedélyezett 30 napból addigra már csak 3 hét maradt, ezért inkább bele se vágtak.
Na itt léptek színre a Momentumosok, akik úgy okoskodtak (helyesen), hogy azt a kérdést, amit egyszer már elfogadtak, nem fogják elutasítani, tehát beadták újra, és náluk már a késős gikszer se játszott közre, továbbá rögtön beállt segíteni aláírást gyűjteni az ötletgazda Együtt valamint az LMP és a Párbeszéd is (a Kétfarkúék meg plakátkampánnyal támogatják az akciót), így lehet az, hogy most, oly sok kanyar után mégis van esély népszavazásra.
Friss hírek szerint az utolsó hétre az MSZP is dűlőre jutott a belső vitáiban, szóval most már ők is gyűjtenek. Majd kiderül, hogy ez árt -e, vagy használ.
Viszont ezt a trükköt csak a budapesti kérdéssel lehetett eljátszani, így ez a népszavazás bizony helyi lesz. Siker esetén csak a budapestiek szavazhatnak, és így csak ők lehetnek azok is, akik a népszavazást kezdeményezik. Tehát bármennyi vidéki támogatója is van az ügynek, arra kell kérnem mindenkit, aki nem rendelkezik fővárosi lakcímkártyával, hogy NE írja alá az ívet merő buzgalomból és segítési szándékból, mert ezzel csak az érvénytelen aláírások számát növeli, tehát gyengíti a népszavazás lehetőségét. Elég feladat így is azokat kiszűrni, akik direkt szabotálni akarnak.
Azon persze lehet vitázni, hogy az országos vagy a budapesti népszavazás a célravezetőbb (Országosan nagyobb támogatottsága lenne a kormányzati verziónak, mint a közvetlenül érintett, és alapból ellenzékibb fővárosban, viszont sokkal nehezebb Budapesten 138.000 ezer ajánlást összegyűjteni, mint országosan 200.000-et), csak épp perpillanat értelme nincs. Ez a lehetőség maradt a kormányzati gáncsok után az ország csődbemenetelének és a még nagyobb mértékű fideszes lopásoknak a megakadályozására, tehát ezt kell megragadni.
Ennek a népszavazásnak a tavaly őszi gyalázatos uszítóhadjárattal ellentétben VAN valódi tétje. Szóval minden budapesti, aki hisz abban, hogy ez a kérdés fontosabb annál, mint hogy a fejünk felett döntsék el (és ezt akár az olimpia támogatói is vallhatják, akik aztán a nézeteiknek megfelelően szavaznának), az használja ki a jövő hét végéig rendelkezésre álló időt, fogja a lakcímkártyáját és keressen egy pultot, hogy aláírhasson. És ne riasszon vissza senkit, hogy a hatalom az aktivistákat hol szippantóskocsival, hol rendőrsorfallal, de most már napi szinten próbálja akadályozni a gyűjtésben.
Mert jogotokban áll aláírni.
Itt találhattok segítséget, hogy merre érdemes keresgélni:
- Momentum Mozgalom: https://nolimpia.com/nepszavazas-a-2024-budapesti-olimpia-ellen-itt-ird-ala/
- Együtt: http://egyuttpart.hu/esemenyek/
- LMP: http://magyarorszag2024.lehetmas.hu/segitsd-alairasoddal-hogy-legyen-nepszavazas/
Kép: Kétfarkú Kutya Párt