Az idei tűzijáték low budget lesz az árvízi összefogás okán, de nem volt ez mindig így. Sokan emlékezhetnek rá, hogy minden idők legdrágább augusztus 20-ái az előző Orbán kormányhoz köthetőek. Talán nem árt felidézni, hogy miképp is történtek akkor a dolgok, mert egyrészt az a cinizmus, ahogy ezeket az ügyeket kezelték, más intézkedésekben most is visszaköszön, másrészt meg jövőre várhatóan már nem lesznek ennyire szerények (az előző FIDESZ ciklusban se az első nyáron voltak a legszemtelenebbek).
Így emlékezett vissza pl. Révész Sándor pár hónapja az akkori tűzijátékokra:
Utoljára 2001-ben rendezhetett ilyet az Orbán-kormány. Az volt eddig az utolsó, amit közbeszerzés nélkül rendeltek meg, egyben minden idők legdrágább hazai tűzijátéka. Néhány hónappal azelőtt vonult le a tiszai árvíz, amelynek kárértékét a szabolcsi újjáépítési bizottság 50 milliárdra becsülte, a kormány viszont csak 15-20 milliárdra, és ennek megfelelően szabta meg a kárrendezésre szánt forrást.
Abban az évben 858 millió forintot költöttek a központi költségvetésből országszerte az augusztus 20-i ünnepségekre, ebből 460 milliót a nagy fővárosi petárdázásra. Pontosabban: a Pyro-Technik 247 millióból hozta ki a tűzijátékot a Happy End megrendelésére, de a Happy End már 460 milliót számlázott az államnak. (A tavalyi tűzijáték az egyéb rendezvényekkel együtt került nettó 240 millió, kilenc évvel rosszabb forintba.)
Ennek ellenére mégsem ez volt a legemlékezetesebb, hanem az előző évi, a milleniumi, különlegesnek, egyedinek ígért látványosság.
Hát valóban egyedi lett, de egészen másképp.
Jelképévé vált annak, hogy a ma offshore lovagozók, oligarcházók miképp pumpolták a lehető legpofátlanabbul a közpénzt, de még inkább annak, hogy a nemzetieskedő máz mögött milyen cinikus, mindent letojó mentalitás áll.
A 2000. augusztus 20-i budapesti tűzijáték 260 millió forintba került. A költségeket a Miniszterelnöki Hivatal fizette. Ebből az összegből 130 millót egy rejtélyes, amerikai bejegyzésű cég, a Go Ahead Inc. kapott. Ennek a vállalkozásnak a vezetője a miniszterelnök informális tanácsadója, Wermer András anyósa. A Go Aheadnek a Wermer András érdekeltségi körébe tartozó, a miniszterelnök útjait dokumentáló Ezüsthajó Kft. utalta át a 130 milliót. Kérdéses azonban, hogy ezért a pénzért a cég pontosan milyen munkát végzett.
Mordechai Orian amerikai állampolgárságú vállalkozó, akinek Electro Buy nevű cége szervezte meg a 2000. augusztus 20-i budapesti tűzijátékot, ugyanis azt állította a Népszabadságnak, hogy nem hallott a Go Aheadről, amelynek szerinte semmilyen szerepe nem volt a tűzijáték megszervezésben. Ráadásul Orian azt is mondta, hogy mostanáig nem kapta meg a tűzijátékért járó teljes összeget az Ezüsthajó Kft.-től.
A rejtélyes Go Aheadet a Népszabadság szerint az Egyesült Államokban, Delaware államban jegyezték be, de a hivatalos iratokból nem lehet megállapítani, hogy mivel foglalkozik a cég. A céget Magyarországon képviselő Réti András ügyvéd nem válaszolt a Népszabadságnak arra a kérdésére, hogy pontosan milyen feladatokat végzett el 130 millióért a vállalkozás. A Go Aheadet megbízó Happy End és Ezüsthajó sem válaszol egyetlen, az üggyel kapcsolatos kérdésre.
A költségek persze már akkor szemet szúrtak sokaknak, és kétségeiknek többen hangot is adtak. Ennek kapcsán hangzott el a közpénzügyi átláthatóság híveinek legnagyobb örömére az a válasz az Országimázs Központ vezetőjétől, hogy
Karácsonyestén a nagymamától sem illik megkérdezni, hogy mennyibe került a mákos bejgli.
Gyönyörű hasonlat, komolyan mondom. Csak az a baj, hogy ő is komolyan mondta, így a pontos összegek csak a 2002-es kormányváltás után kerülhettek nyilvánosságra.
Aki velem együtt ott szorongott aznap este a Batyin (Merthogy a több évtizedes helyszínt is le kellett cserélni egy sokkal szűkebbre, hogy a Parlament erkélyéről jobb legyen a rálátás), az igen érdekes alakzatokat fedezhetett fel az égen: hamburgert és vörös csillagot (igen, még mindig a FIDESZ szervezte tűzijátékról beszélünk, nem az 1971-esről). Gondolom sokan vélték úgy akkor, hogy biztos más lesz az, csak abból a szögből úgy néz ki.
Hát nem.
Nem véletlenül került hamburgert formázó rakéta a 2000-es millenniumi tűzijátékba.
...A Wermer-család egyik cége a McDonald's üzletlánc elfekvő petárdáit vásárolta meg jutányos áron. Úgy tudjuk, hogy Orbán Viktor volt miniszterelnök nem hivatalos tanácsadójának anyósa amerikai cégén keresztül bonyolította le az üzletet.
A válogatás során az étteremhálózat termékeit népszerűsítő rakéták egy része a felhasznált pirotechnikai eszközök között maradhatott, és így került a Heineken zöld keretes vörös csillaga is a Parlament fölé.
Hát körülbelül ennyire becsülték meg az ezeréves államiságot: leselejtezett mekis rakétákkal. Ha ballib kormány ilyet merészelt volna tenni, minimum a nemzetgyalázó címkét megkapták volna örökbérletbe azoktól, akik ezt valóban meg is csinálták.
De hát fordítva történt, így fátylat rá, igaz?