De kérdezhetném úgy is, hogy miért érzik úgy egyesek, ha otthagynak egy szervezetet, akkor muszáj néhány jól irányzott rágalommal belé is rúgni még utoljára?
Az Együtt (most már) egykori alelnöke, Pápa Levente búcsúinterjúja elég érdekesre sikerült. Amellett, hogy az óbaloldalra egyre kevésbé lehet számítani, mert a jelek szerint betagozódott a NER-be (amely állítással amúgy nincs vitám, sőt), fő mondanivalója az volt, hogy az Együtt nem nézett szembe a 2014-es Összefogás kudarcával, így annak megismétlésére készül, előválasztás nélkül, háttéralkukkal, és ezt a pártelnök, Szigetvári Viktor forszírozza.
Most tekintsünk el attól, hogy Pápában lehet némi sértettség azóta, hogy nem őt választotta meg a párt küldöttgyűlése tavaly elnöknek. Tekintsünk el attól is, hogy 2014-ben, miközben pl. a a párt jelenlegi irányvonalát nagyban meghatározó Juhász Péter tiltakozásul levétette magát a közös listától, Pápa Levente friss párttagként felkerült rá, és nem volt kifogása ellene. Nézzük csak azt, hogy miket mondott eddig az előválasztásról és a 2018-as közös lista lehetőségéről az állítólag az előbbit megfúró, utóbbit erőltető Szigetvári:
Ha immár két nagyobb ellenzéki párt követ el mindent annak érdekében, hogy megakadályozza az új ellenzék politikusainak a kiválasztását demokratikus előválasztással, akkor ők nem egy új ellenzék megteremésére készülnek. Az előválasztás nem hibátlan és nem tökéletes, de a versenyképtelen politikusokat felszínen tartó titkos alkuknál minden jobb.(...) mindezen fejlemények nem szolgálják egy új ellenzék megteremtését. Mindezek csak 2014 kudarcát ismételnék csak meg 2018-ban. De ebben az Együtt nem lesz társa senkinek, mert mindenkinek változnia kell.
Szükség van rá, de ha a 2017-ben esedékes előválasztás nem lesz több a versenyképtelen politikusokat felszínen tartó titkos alkuknál, úgy csak 2014 kudarcát ismételnék meg. Ebben az Együtt nem vesz részt – jelentette ki lapunknak Szigetvári Viktor. A párt elnöke szerint azonban nem a sikeres előválasztás esélyeit erősíti, hogy manapság a szocialista Hiller István a kerítésépítés mellett, Gyurcsány Ferenc pedig az egykulcsos adó mellett foglal állást. Mint Szigetvári fogalmazott, biztos abban, hogy a józan középúton járó politikájuknak lesz helye a következő parlamentben, „akár az MSZP–DK-szövetségtől függetlenül indulva is”. Állítása szerint ilyenről nincs tudomása, inkább arról van szó, hogy az Együtt a civilek és a politikán kívül rekedtek körében kereshet új szövetségeseket.
hvg.hu: Akkor érdemes is bármilyen módon kooperálni?
Sz. V.: Ha a győzelem a cél, akkor nem lehet közös listát állítanunk ezzel a mentalitással, mert nem lesz több szavazója. Nem szabad a hitelességünket és a szavazóerőnket – amely nem hatalmas, de erősödő – ebbe belevinni. Azért vagyok az Együtt által megszervezett politikai kultúra saját listájára való szavazás és az előválasztás pártján, mert ez a legjobb módszer, hogy az ellenzéki vezetési válságot és szavazótábor bővítést megoldjuk. Demokratikus folyamatban el kellett volna – sajnos múlt időben – juttatni egy olyan embert, akit elfogad a közösség, oda, hogy forrja ki magát, de én most 2016 nyarán azt látom, hogy mások minden áron meg akarják akadályozni az egyetlen reális forgatókönyvet. Ahogy volt egy időszak, amikor mindenki meg akarta akadályozni, hogy Bajnai Gordon vagy nyerjen, vagy veszítsen egy választást, de próbálja meg 2014-ben, s lám hova jutottunk, hogy ezt megtették – biztos én is követtem el ebben hibákat, de nem én okoztam ezt.
hvg.hu: Milyen hibát követett el 2014 előtt?
Sz. V.: Valószínűleg naiv voltam, nem hittem el, hogy valaki érdekelt lehet abban, hogy a saját pártját ellenzékben erősnek megtartsa, ahelyett, hogy a Fidesz kétharmadát megakadályozza.
hvg.hu: És ki ez a valaki?
Sz. V.: Ebben szerintem Mesterházy Attila egy másik stratégiát követett, amellyel én nem értettem egyet.
hvg.hu: Nevezetesen?
Sz. V.: Ő erős MSZP-t akart elsődlegesen, és ennek árán föláldozta azt az esélyt is, hogy a kétharmad biztosan meg legyen akadályozva. Mert meg lehetett volna, és azt is, hogy a politikai vállalkozók jöjjenek vissza. Őket pont úgy lehetett volna visszaszorítani, hogy friss erővel, közösen megpróbáljuk kiszorítani ezeket az embereket. Ezt 2014 eljátszotta. Éppen ezért – mivel nem akarnak előválasztást sem – én nem látom, hogy hogyan akarnak egyéni jelöltekben megállapodni, ugyanis 2014 tapasztalatából kiindulva az kizárt, hogy füstös tárgyalószobákban alkudozzunk helyekről, mert nem lesz legitim a választók szemében.
hvg.hu: Akkor 2014-ben, ha azt látják, hogy nem megy…
Sz. V.: … akkor önállóan kellett volna indulni. Nem most mondom először el, hogy a végleges választási megállapodást Juhász Péterrel mi ketten nem is szavaztuk meg.
hvg.hu: De akkor már benne voltak egy csőben.
Sz. V.: Ez igaz, pont ezért mondom én, hogy nem fogjuk közösségünket feláldozni az „Orbán vesszen!” oltárán. Mert azt látom, hogy az MSZP lemészárolja a leginkább miniszterelnök-jelöltségre alkalmas embert, akinek elhinném, hogy győzni akar, azt látom, hogy a DK valójában, a lényegét tekintve nem hajlandó megújítani magát politikai-kulturális értelemben, és én csak reagálok arra, hogy mások föladják 2018-at.
Célozgatott arra is Pápa, hogy az Együtt hímes tojásként bánik Gyurcsánnyal, ami meg aztán végképp nevetséges állítás, tekintve, hogy a Szigetvári-Juhász páros vs. dékás blogok harc egész jól dokumentálva van, magam is írtam már részletesen ennek az egyik szakaszáról. Jellemző, hogy most is rögtön az egyik ilyen dékás blog, az Európa kávézó volt az, amelyik lecsapott a dologra, és rögtön kanyarított Pápa kilépésből egy Együtt-nekrológot, ami kicsit furán hat annak fényében, hogy
- épp a napokban indult be a PM-mel és a MOMA-val közös óriásplakát-kampány
- az aktivistáikkal lehet találkozni az utcán
- Juhász Péter, túlélve az egyre nevetségesebb karaktergyilkossági kísérletet, épp most fejezett be egy sikeres pénzgyűjtési akciót a Rogán-elleni harcához
- Baranyi Krisztina az Illatos úti vegyi bomba sikeres ártalmatlanítása után most a Tiszáért küzd
- és pont tegnap jött ki a legfrissebb Medián-mérés, amely szerint az Együtt 3%-on áll
Utóbbi persze objektíven nézve nem nagy szám, de egy állítólagos halottól szerintem nem olyan rossz teljesítmény, főleg, ha hozzá vesszük azt, hogy ez javuló tendencia, meg azt, hogy a fennhéjázó DK-t ugyanitt 5, az LMP-t pedig szintén 3%-ra mérik.
Pont most kezd az Együtt kitörni a baloldali masszából, és végre mások által is érzékelhetően önálló arcélet felmutatni, szóval pont mostanában érik el azt, amit Pápa elvileg hiányol, és pont az ellenkezője történik, mint amit állít. Nehezen tudom elképzelni, hogy mindezekkel a párt alelnökeként ne lenne tisztában, szóval azzal, hogy így búcsúzik el, és azzal, hogy mostanra, vagyis egy kampány finisére időzítette ezt a zajos szakítást, elég egyértelműnek tűnik számomra, hogy ő most kifejezetten ártani akart az Együttnek, és nem annyira politikai, hanem inkább személyes okok állhatnak a háttérben. Kár, hogy így alakult, mert a korábbi írásai alapján jó szakembernek és tisztességesnek tűnt, korszakos fotója a Matolcsy-Polt közös ebédről pedig a NER egyik szimbóluma lett. De ha ennyire nem tudott együtt dolgozni a párttársaival, akkor talán jobb is, hogy felállt.
Lehet, korábban kellett volna.