Sok minden eszembe jutott, amikor azt olvastam ma az Átlátszón, hogy Kertész Balázs (aki ugye Rogán kávépartnere és bizalmasa gazdasági ügyekben, és akiről az Index kimerítő mélységű oknyomozó riportot közölt nemrég) állandó lakosként van bejelentve egy tulajdonában álló luxusvillában, Svájcban.
Egyrészt rögtön beugrott Frei Tamás 2015 - A káosz éve és a magyar elit háborúja c. regénye, ahonnan most csak szerzői jogi okokból nem másolom be ide szó szerint azt a részt, amelyben már évekkel ezelőtt leírta, hogy a magyar elit nagy része csak úgy tesz, mintha Magyarországon lakna, a valóságban életvitelszerűen Svájcban tartózkodik, mert szívesebben él olyan helyen, ahol a magyar lepukkant szürkeség helyett a pedáns svájci tisztaság és gazdagság veszi körül, ha kilép a házából.
De az irodalmi köntösbe bújtatott sejtetéseknél vannak konkrétabb dolgok is, hisz a Világgazdaság idén májusban számolt be Appenzell-ről, a kis svájci városkáról, ahol Erős Jánostól Csányi Sándor fiáig egy rakás magyar bank- és cégvezető rendelkezik lakcímmel és oda bejelentett vállalkozással. De Kertész házának konkrét helye, Zug sem először került elő a magyar sajtóban, és a szálak egészen Orbánig vezetnek.
A Zürich környéki települést így mutatta be a Portfolio öt évvel ezelőtti cikke:
Zug amolyan adóparadicsom az adóparadicsomban: egyéneket és vállaltokat érintő nagyon alacsony adókulcsai a multinacionális vállalatok első számú célpontjává tették a kis svájci kantont. Luxus üzletek tömege mellett, tele van a helyi önkormányzatok kasszája, és akkora kereslet van a munkaerő iránt, hogy a vállalatok munkaerőhiánnyal küszködnek. Egy Zugban élő svájci család, aki a gyerekek miatt nagyobb házat szeretett volna, kénytelen volt visszaköltözni Zürichbe, mert a környéken nem találtak megfizethető ingatlant. A kantonban már csak kétféle lakos maradt, vagy még a hatvanas években vásárolta házát és túl öreg ahhoz, hogy elköltözzön, vagy nagyon gazdag. A középosztály eltűnt a világ leggazdagabb régiójából.
Ha Svájc a világ leghíresebb adóparadicsoma, akkor Zug a mennyország a paradicsomon belül. Az egyéni jövedelmeket terhelő adókulcsok közül a legmagasabb kulcs 22,9%-os, míg a vállalatokat átlagosan 15,4%-os adó "sújtja". Ez alacsonyabb az országos átlagnál és jóval elmarad az amerikai adóterheléstől.
Rögtön felmerül pár kérdés:
- Miből telik ezen a környéken egy magyar ügyvédnek egy olyan villára, amelynek az értékét svájci újságírók 2 millió svájci frankra becsülik?
- Ha neki ekkora vagyona van, akkor mekkora lehet a főnökének, Rogánnak?
- Lehet, hogy a ház csak strómanként van az ő nevén, de nem is ő használja, hanem a Rogán család?
De van még tovább is, ugyanis Zugban található az Orbán kötélbarátjához és Mészáros Lőrinc mellett másik strómanjához, Garancsi Istvánhoz köthető MET csoportnak is a székhelye. Márpedig ez az az a cég, amely évi több tízmilliárdos kárt okoz a magyar államnak azzal, hogy hasznot tesz zsebre, lényegében a semmiért.
Így írt erről majdnem napra pontosan két éve a Privátbankár a Mit csinált Orbán Viktor Svájcban? A Karib-tenger orosz kalózai már a spájzban vannak c. cikkben:
A svájci sajtó az utóbbi napokban felfigyelt arra, hogy a magyar miniszterelnök fél éven belül már másodszor járt magánúton az alpesi országban. A látogatásról szóló hazai hivatalos indoklásokat fenntartásokkal kezelik, figyelmüket inkább egy, a svájci Zug kantonban bejegyzett offshore cég tevékenysége köti le, amely szerintük közvetítő-szerepet játszik orosz energetikai ügyletekben és több szálon is kötődik a magyar miniszterelnökhöz.
Az inkriminált MET Holding AG felemelkedése hazai megfigyelők szerint is Orbánhoz kapcsolódik. 2010-es választási győzelme után az új kormányfő az energiaköltségek csökkentését ígérte a választóknak. Az árak leszorítása érdekében az MVM állami gázcég megcsapolhatta a tartalékokat, és olcsón vásárolhatott gázt a világpiacon. Az MVM az Orbán-kormánytól kapott különleges jogokkal élve a MET svájci leányvállalatától Ausztriában olcsó gázhoz jutott, amit aztán belföldön a MET Magyarországnak értékesített.
A mérlegadatok elemzése szerint az állam ezen az ügyleten jóval kevesebbet kereshetett, mint a Mol résztulajdonában álló, javarészt offshore-hátterű MET. A kormány soha nem adott választ arra, miért is volt tulajdonképpen szükség közbenső kereskedőre, és az MVM helyett miért a MET-nél csapódhatott le több tízmilliárd forint haszon.
Ezen a ponton érdemes kiemelni, hogy tilos Magyarországon közpénzből átláthatatlan tulajdonosi hátterű (offshore) cégnek közpénzt fizetni a 2012. január óta hatályban lévő új Alaptörvény szerint.
A MET tulajdonosai 40 százalékban a Mol, 60 százalékban offshore-szerű, a kormányfőhöz (nagyon) közel álló Garancsi István cégét is magába foglaló hálózat. (...) Az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége egy 2010 februárjában küldött titkos jelentésben – amelyet a Wikileaks tett közzé – megjegyezte, hogy az energiagazdaság különösen fogékony a korrupcióra: egy erős lobbi akadályozza a piac megnyitását, a nagy pártok konszernek által finanszíroztatják magukat: a szocialisták inkább az MVM gázkonszernnel, Orbán Fidesze főleg a Mol olajkonszernnel. A nagykövetség jelentése Washingtonnak kiemelte azt is, hogy a MET 50%-ának értékesítése egy, oroszok által tulajdonolt karibi (Belize) cégnek az orosz gázhoz való saját hozzáférést célozza meg.
Hoppá. Hát elég érdekes hely ez a Zug. Megkaphatná a Tiszteletbeli magyar város címet.
Vasárnap korrupciós emléktábla-avatással egybekötött tüntetés Kertész Balázs irodája előtt.
Felszólal:
Hadházy Ákos – LMP
Hargitai Miklós – Népszabadság
Horváth András - Korrupció Ellenes Szövetség
Juhász Péter – Együtt
Karácsony Gergely – Párbeszéd
Szigetvári Viktor – Együtt
Dalban mondja el: Papp Réka Kinga
Zenél: Deák Bárdos Ági, Bujdosó János és Spenót
Részletek: https://www.facebook.com/events/1613026895669427/