
De hát mit várjunk egy olyan kormánytól, amelyben nem hogy minisztériuma, de még önálló államtitkársága sincs a környezetvédelemnek, csak a sokszor ellenérdekelt agrárfejlesztéssel és a hungarikumokkal(!) összevonva?
1.
A Városliget tönkretételének részeként lebontott Petőfi Csarnokból levegőbe kerülő azbeszt "csupán" a környéken élők, és a Liget eredeti funkcióját használni próbáló sportolók, gyerekes családok egészségét veszélyezteti, és egyedül a Ligetvédők küzdenek ellene:
Bár a Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt-t korábban számtalan esetben figyelmeztettük, hogy a bontás alatt álló épületrészek kiporzásának minimalizálása érdekében tartsa be – illetve alvállalkozóival tartassa be – az előírásokat, mégsem intézkedtek megfelelően: az épület bontása során rendre elhanyagolták az előírt locsolást, pedig az a fentiek tudatában a veszélyes hulladék miatt is különösen fontos lett volna. A keletkező azbeszttartalmú port így a szél rendszeresen kiszórta a bontási területről, emiatt a levegőbe kikerülő részecskéknek való kitettség és azok egészségügyi kockázata is a sokszorosára nőtt.
Az azbesztmentesítés elmaradása és a por megkötésének hiánya miatt is számos alkalommal kértünk rendőri intézkedést, ám törvényi kötelezettsége ellenére sem a Rendőrség, sem pedig az Építésfelügyeleti Hatóság nem gondoskodott a veszély elhárításáról, a szabálytalan bontás leállításáról, ahogyan korábban a Hungexpo-épületek és a Közlekedési Múzeum bontása során sem. (...) A bontás befejezése után a területre látogatva a különböző vasbeton és ablaküveg maradványok mellett gyanús csövek maradványaira és törmelékeire figyeltünk fel. Felkértünk egy azbesztmentesítő céget, hogy vizsgáljanak meg ezekből egy darabot, ám amikor a cég számára kiderült, hogy a vizsgálatot mi rendeltük meg, inkább elálltak a munka teljesítésétől, leveleinkre azóta sem válaszolnak. Ezután a minta származási helyét nem közölve vizsgálatot kértünk egy másik cégtől is, amelyik azonnal elvállalta az átadott anyagminta azbesztvizsgálatát.
Az eredmény egyértelműen igazolta a feltételezésünket: a vizsgált anyagminta kétfajta rákkeltő azbesztet, krizotilt és krokidolitot is tartalmaz. (...) A veszély ráadásul jelenleg is fennáll, hiszen a bontási területen az azbesztes törmelék szabadon hever, és az időjárási viszonyoktól függően több-kevesebb azbesztpor juthat a Városliget levegőjébe és a talajba is. A megváltozott körülmények hatására a különböző mikroorganizmusok is elkezdik kioldani a cementanyagból az azbesztet, amit azután a szél mindenfelé szétfúj.
Tehát nem elég, hogy csak úgy általában rontják a fővárosban élők életminőségét, csak hogy kielégítsék a megalomániájukat, a legelemibb óvintézkedéseket is megspórolják, hatósági segédlettel.
2.
Ugyanilyen felháborító a dunai vízszennyezés, amelyről megint csak nem tudna az ország, ha Baranyi Krisztina, az Együtt környezetvédelmi szakpolitikusa nyomozni nem kezd (hasonlóan a szintén általa feltárt Illatos úti mérgező hordók és a tiszai szennyezés ügyéhez).
Egy, a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság (KDVVIZIG) honlapján a mai napig elérhető bejegyzésből kiderül, hogy június 23-án a Ráckevei-Soroksári-Duna-ág “vízminőségének megőrzése és a vízhasználatok biztosítása érdekében” III. fokú vízminőség-védelmi készültség keretében szivattyús betáplálást rendeltek el.
Vagyis az illetékes hatóság hónapok óta tisztában volt a szennyezés tényével.
Ennek ellenére mérések bizonyítják, hogy a víz minősége a hatósági beavatkozás elrendelése után sem javult. Amint azt a Zoom.hu megírta, Baranyi Krisztina, az Együtt politikusa a harmadfokú készültség életbe lépése óta többször is mintát vett az említett szakaszon , az elsőt több mint egy, amásodikat majdnem két hónappal a rendkívüli helyzet kihirdetése után. Az eredmények mindkét esetben sokkolóak voltak (...) Az Együtt politikusának mérései, és a zoom.hu személyes tapasztalati alapján is kétséges, mit jelent pontosan az, hogy a Főigazgatóság „rendben zajlik” a szivattyúzás, ha a környéken élőket napi szinten veszélyeztetik a bekerülő baktériumok miatt kialakuló betegségek, mint a vérhas vagy a húgyúti fertőzések.
Lapunk korábban kereste a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóságot is a szennyezés miatt. Konkrét válaszok helyett azonban a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatósághoz irányítottak, ahonnan eddig szintén nem érkezett magyarázat a Duna-ág állapotvál kapcsolatban. Vagyis az illetékes hatóságok hallgatása miatt továbbra sem tudhatja meg a közvélemény, hogy mi okozza a magas KOI-, BOI-értékeket vagy az e-coli, illetve coliform baktériumok jelenlétét.
Nem mondom azt, hogy balkáni állapotok, mert lassan már az a szint is a távoli, elérendő cél lesz számunkra.