Sokkal átláthatóbbá, nyíltabbá válik majd a jogalkotás a kormány tervei szerint januártól - mondta Rétvári Bence. Az a cél, hogy a civil szervezetek, érdekképviseletek, egyházak és egyéb tömörülések tapasztalatai, javaslatai az eddigieknél jobban integrálódjanak a jogalkotásba. Kiemelte: a kormány kifejezett szándéka, hogy a törvények megalkotását társadalmi konzultációk sorozata előzze meg.
Minden, a kormány által beterjesztett törvényhez hozzá lehet majd szólni a közigazgatási egyeztetés időtartama alatt a szaktárcák honlapján. Ezzel párhuzamosan zajlanak a civil egyeztetések is - tette hozzá. Nagyobb léptékű változtatások esetén már a jogszabály koncepcióhoz is lehet véleményt küldeni, még a törvénytervezet szövegének megszületése előtt.
(...)
"A jó állam számára az emberek véleménye nem probléma, hanem a megoldás maga" - összegezte az államtitkár.
Hát ez elég újbeszélül hangzik, tekintve a kormány eddigi gyakorlatát, miszerint nemhogy igazi, de még látszategyeztetéseket se végeztek a törvények előtt, képviselői indítványként nyújtottak be szinte minden törvényjavaslatot, hogy kibújjanak az egyeztetési kötelezettség alól.
A kezdeményezés (már ha őszinte, és nem csak kampányfogás a meglebegtetése) persze üdvözlendő, igaz, kicsit ront az élvezeti értékén, hogy addigra már túl lesznek (jórészt már túl is vannak) minden olyan változtatáson, ami a fékek és ellensúlyok kiiktatását célozza meg, így sok érdemi egyeztetni való már nem marad. Bár ha csak utána vágnak bele a nagy ellátórendszerek oly régóta szükséges reformjába, akkor még lehet értelme.
Már ha belevágnak.