Hazudnék, ha azt mondanám, hogy pontosan ezt vártam. A fenéket. Nem úgy képzeltem el a mostani választást 1-2 évvel ezelőtt, hogy az MSZP miniszterelnök-jelöltjére kell szavaznom, és egy olyan listára, amely akár Gyurcsányt is magába foglalhatja, ha meg akarom állítani Orbán ámokfutását.
Hogy ki miatt alakult így, az elég összetett kérdés. Ha az új választási törvény nem kényszerítette volna az ellenzéket arra, hogy előre megeggyezen mindenben, ezt az egészet megspórolhattuk volna. Ha Schiffer doktriner konoksága nem akadályozta meg volna az LMP összefogását a népszerűsége csúcsán lévő Bajnaival, nem került volna helyzetbe az MSZP. Ha Mesterházy nem hatalmi taktikázásra használta volna fel a szövetségkeresést, nem húzodott volna el így ez a történet, és nem került volna helyzetbe a DK. Ha Bajnai nem csak hiteles technokrata és demokrata lett volna, hanem rámenősebb, markánsabb kampányarc, és nem tesze-tosza széplélek, ha Gyurcsány végre leszokott volna a rivaldafény-addikciójáról, és nem kavarna be állandóan a fideszesekhez hasonlóan fanatikus csapatával, szóval ha nem így alakul az elmúlt másfél év, akkor nem is lenne kérdés, hogy van-e esély legyőzni a FIDESZ-t egy ilyen négy év után.
Mert ne felejtsük el, a fő cél ez. Nem önmagáért a hatalomért, mint ahogy sokan be szeretnék állítani, hanem azért, mert Orbán eltávolítása a miniszterelnöki székből szükséges előfeltétele minden más cél elérésének, hogy a demokráciát helyre lehessen állítani, és a foglyul ejtett államot ki lehessen szabadítani, hogy ne csak arról szóljon MINDEN törvény, hogy a fideszes érdekkör minél gazdagabb legyen akár a szabadságjogok megnyírbálása vagy mások megélhetésének elvétele árán is.
Közbevetőleg: Az megvolt, hogy Simicskának most már országos rádiója is van? Arról nem is beszélve, hogy van tippem arra is, ki állhat a HírTV2 felvásárlása mögött. Végül is futná rá a magyar költségvetési hiány felét! kitevő éves bevételből...
A Mesterházy által vezetett közös lista láttán sokan azt mondják, nem volt értelme az elmúlt évek útkeresésének, hisz újra újra együtt vannak, akik pár éve szétváltak, és újra ugyanott tartunk, mint 2010-ben, de ez több szempontból is nem igaz.
1. Ez az MSZP nem az az MSZP. Teljesen kicserélődött a vezetése, azok, akik már a rendszerváltás előtt is politizáltak, szinte teljesen eltűntek (még Szanyi is inkáb a brüsszelieket fogja boldogítani), és több jel mutat arra, hogy levonták a konzekvenciákat. Mesterházy nem a legideálisabb kormányfő-jelölt, de azért még az elfogadható kategóriában van, és ami a legfontosabb: Orbánnál csak jobb lehet.
2. Gyurcsány ugyan ott van (és ez nekem továbbra se tetszik, mert az ő személye szimbólum, egy hatalmas lecsapásra váró labda a FIDESZ számára), de mégis csak egy kicsiny párt vezetője, hangoskodva, de mégis kevés beleszólási lehetőséggel.
3. Bajnainak sajnos nem jött össze az, amit eredetileg tervezett ("Bajnai Gordon ahelyett, hogy a bizonytalanokat szólította volna meg, a megszólítottakat bizonytalanította el." - írta Uj Péter találóan), de a civilek és az ex-LMP-sek becsatornázásával mégis hozott új arcokat, akik kritikusak az előző, szoci kormányokkal is, és az MSZP megújulása mellett ők is garanciái lehetnek, hogy ne jöjjön vissza az előző kormányok idejéből az, ami rossz volt.
4. Ha megnézzük az alábbi grafikont, akkor látható, hogy 2010-hez képest bővült a tábor, hisz az MSZP önmagában is jobban áll egy kicsivel, de ha hozzávesszük az Együttet és a DK-t is (és most már, a közös lista okán ezt már bátran megtehetjük, ezt jelöli a magányos kék pont 2013 decemberénél), akkor láthatóan közel duplája a ballib oldal népszerűsége a három és fél évvel ezelőttinek.
Pártok átlagos népszerűsége
a teljes népesség körében
2010 május - 2013 december
Ez persze még mindig nem éri el a FIDESZ jelenlegi népszerűségét, de már nincs beérhetetlen távolságban, szóval nagyon sok múlik a hátralévő négy hónapon, és a a közös listára adott reakciókon. Visszajön -e az erő látszata, a remény, hogy legyőzhető Orbán? Több szavazatot hoz -e, mint amennyit Gyurcsány neve eltántorít? Nem szabad megfeledkezni a még mindig rekordmennyiségű bizonytalanról, akik között a soha, semmilyen körülmények között nem szavazók mellett számtalan olyan ember is van, akit elborzaszt a mostani kormány ténykedése, de nem látott eddig reális alternatívát, vagy csalódottan nézte a ballib oldal eddig civakodását, tehát nem lehet azt mondani, hogy nincs honnan új szavazókat szerezni.
És ne feledjük azt sem, hogy Orbán jelenlegi tábora, bár jelen pillantban a másik félhez képest soknak tűnik, de abszolút értékben nagyjából akkora, mint 2002-ben volt, és kisebb, mint 2006-ban, márpedig azokban években ez kevés volt neki a nyeréshez. Persze nem lehet tudni, hogy mennyire lesz mozgosító erejű Fletó neve a Béke(menet)táborban. A fideszesek mindenesetre már előre dörzsölik a tenyerüket, de én emlékszem arra, hogy 2004-ben is azt mondták Gyurcsány miniszterelnökké választására, hogy lottóötös, aztán mi lett belőle két évvel később...
Nem lehetetlen hát a választási győzelem, felesleges lemondóan legyinteni, és előre eredményt hirdetni.
A verseny még nyitott, de nem tisztességes: lassan naponta buknak ki olyan apróságok az új választási rendszerről, amelyek magukban hordozzák a csalás lehetőségét. A lábukkal egyszer már szavazók számára rendszerbe állított adminisztratív nehezetés (avagy más nézőpontból: a többnyire jobboldali érzelmű friss állampolgárok számára létrehozott adminisztratív könnyítés); a roma szavazatok bekényszerítése a fideszes képviselő Farkas Flórián mögé; az, hogy bárki könnyen megfosztható a szavazati jogától a tudta nélkül (különösen szép, ha mellévesszük, hogy a Kubatov lista ugye nyilvántartja a nem fideszes érzelműeket is), szóval számtalan jel utal arra, hogy a FIDESZ nem akarja a véletlenre bízni a dolgot. Nagyon oda kell hát figyelni.
Viszont paradox módon ez az egész egyfordulós, torz rendszer az, amely rákényszerítette a ballib oldalt, hogy egységes legyen, hogy közös listát indítson, és minden választókerületben egy jelölt mögé álljon be. Letisztult hát a kép, és ezzel az egész leegyszerűsödött egy népszavazásra: Akarod -e, hogy Orbán miniszterelnök maradjon maradjon, vagy sem? Akarod, hogy helyreálljon a demokrácia, vagy sem? Akarod, hogy helyreálljon az ország megtépázott tekintélye, hogy az aktuális magyar miniszterelnököt ne sorolhassák a diktátorok közé, vagy sem? Akarod, hogy véget érjen a népbutítás, vagy sem?
Egy igazi, demokratikus választásnak persze nem így kéne kinéznie, de hát a játékszabályokat a FIDESZ hozta, ahhoz kell alkalmazkodni. A játékszabályok pedig arról szólnak, hogy a győztes mindent visz (mit visz: egyenesen letarol mindent). Hát fordítsuk ellenük!
Persze kellenek pozitív üzenetek is, konrétumok, hogy miben lenne más az új kormány, mint akár a mostani, akár a korábbi szoclib kormányok. Szerencsére vannak ilyenek, és talán most, hogy végetérni látszik ez a furcsa baloldali előválasztás, hangsúlyt is kapnak.
Szóval messze nem ez a forgatókönyv a legideálisabb az ország számára az én megítélésem szerint. De nem is a legrosszabb.
Az utolsó 100 komment: