Török Gábor politikai elemzett egy jót az Indexen, érdekes, de sajnos nagyon is reális jóslatokkal. Szerintem ez a legfigyelemreméltóbb rész:
Gyurcsány hatalomtechnikai sikerének egy fontos általános tanulságát is le kell vonnunk. A legtöbb demokráciában a politikai pártok kudarcok hatására lecserélik a vezetőiket. Bár vannak kivételek, de ha valaki egyszer elveszt egy választást, radikálisan csökken az esélye, hogy pártjának első embere maradjon.
A legtöbb demokráciában a váltógazdaság valamilyen formája létezik: a nagyobb bal- vagy jobboldali párt előbb-utóbb kormányzati szerepbe kerül, vezetője előbb-utóbb kormányfő lesz, s ez vélhetően akkor is így lenne, ha vezetőjét nem váltanák le. Amikor Orbán Viktor a 2002-es választás után nem lépett hátrább, mi amellett érveltünk, hogy nélküle a Fidesznek nagyobb esélye lett volna a 2006-os győzelemre. 2010-ben lehet, hogy ismét versenyhátrányt jelent majd, de ha a Fidesz megőrzi előnyét, akkor a politikus valószínűleg ismét miniszterelnök lesz.
Gyurcsány hatalomban maradása azt jelezheti, hogy a magyar demokráciában a túlélő kormányfői – és pártvezéri – szerep válhat gyakorlattá. Orbánnak feltehetően nyolc évet kell ellenzékben eltöltenie, de komoly esélye van arra, hogy visszatérjen. Feltehetően Gyurcsány is valami hasonlóban gondolkozik.
Bár a magyar pártrendszer még kevésbé fagyott be, mint a legtöbb nyugat-európai, az azért nagy valószínűséggel kijelenthető, hogy ha az MSZP 2010-ben veszít is, előbb-utóbb minden bizonnyal újra miniszterelnököt ad majd Magyarországnak. Ha Gyurcsány képes megőrizni vezető szerepét pártjában, esélye lehet, hogy egyszer ismét miniszterelnök legyen.
Az MSZP-ben mindez nehezebb lehet, mint a Fideszben. Ahogyan MSZP volt és lesz Gyurcsány nélkül is, a Fidesz egyelőre nem volt Orbán nélkül. A szocialisták körében eddig maximálisan a nyugati gyakorlat érvényesült: a bukást mindig a pártvezető váltása követte.
Az is tény ugyanakkor, hogy Gyurcsány már most a rendszerváltás után a leghosszabb ideje hivatalban lévő magyar miniszterelnök. Ha célja az, hogy hosszú távon át az MSZP első embere maradjon, könnyebben sikerülhet neki, mint elődeinek.
Szóval demokrácia ide, váltógazdaság oda, a jelek szerint a magyar társadalom, Ferenc József, Horthy és Kádár népe nem tud megszabadulni az atyáskodó vezér kultuszától. A változás mindössze annyi, hogy most már kettő van belőle. Biztos, hogy jó ez nekünk? Szerintem erősen ráférne némi vérfrissítés, másirányból érkező impulzus, esetleg egy hosszabb pihenő mind a két nagy pártra. Erre a remény megvan, bár nagyon halovány:
A nagy pártok részéről jelentkező innováció hiány – amely pedig, mint láttuk, nagyrészt személyi okokra vezethető vissza – előbb-utóbb biztosan oda vezet, hogy nagyobb szerepet kapnak más pártok. Az MSZP-nek és a Fidesznek vannak eszközei a politikai piac „bezárására”, de ha hosszú távon is képtelennek mutatkoznak újítóan fellépni, a magyar pártrendszer magas belépési korlátai sem biztosítják majd, hogy valamelyik létező, vagy új párt ne váljon fontos politikai tényezővé.
Márcsak az a kérdés, hogy az osztrák úton indulunk -e el, és a Jobbik lesz a mi Szabadság pártunk, vagy a hangsúly a demokrácia keretein belül is elfogadható pártokra helyeződik, mint pl. az alig egyhetes LMP, netalán egy ma még nem is létező új, bal-, vagy jobbközép párt, vagy egy esetlegesen totálisan megújuló SZDSZ és/vagy MDF (jelzem Dávid Ibolyáék már korábban elindultak ezen az úton, és most Bokros előtérbe helyezésével kifejezetten rákapcsoltak - kérdés, hogy a tagság tudja -e, hajlandó -e követni őket). Sajnos a pesszimista énem az első verziót tartja valószínűbbnek, és ez sok jót nem tartogat szerintem az ország számára.
Arra mindenesetre kiváncsi leszek, ha majd 2014-ben jó eséllyel visszalendül az inga (mert Orbánék most nem olyan jó helyzetben lévő országot vesznek át, mint 98-ban, tehát bőven lesz alkalmuk arcvesztésre), és esetleg megint Fletó lesz az első szolga, akkor a jobboldal kitalál -e valami újat ellene, legalább ebben innovációt mutatva fel. Mivel az elmúlt években már szinte csak nekrofíliával nem vádolták meg a jelenlegi miniszterelnököt, elég nehéz dolguk lesz :-)