Amikor két évvel ezelőtt Orbán váratlanul azzal állt elő, hogy nemzetközi puccskísérlet zajlott ellene, és abban a CNN is benne volt, mindenki csodálkozva nézett, hogy ezt most honnan rántotta elő. Nekem akkor volt egy - félig-meddig viccnek szánt - ötletem, amit itt a blogon közkincsé is tettem:
A válasz szerintem egyszerűbb mint gondolnánk: Kedvenc miniszterelnökünk Frei Tamás munkásságának lelkes követője. Ez ugye a bő tíz évvel ezelőtti orosz álbérgyilkosos interjú után elég pikáns feltételezés, de aki olvasta a bestseller íróvá avanzsált egykori tévés második regényét, a Bankárt, tudja mire gondolok.
Spoiler alert, csak az menjen tovább, akit nem zavar, hogy lényeges infókat árulok el a sztoriról.
A könyv témája nem is lehetne aktuálisabb: egy Magyarország elleni spekulációs támadásról szól, amit egy, a törvény elől külföldre menekült egykori magyar bankár szervez amerikai pénzmogulok közreműködésével. Frei valós, és nem valós, de könnyen dekodólható karaktereket egyaránt szerepeltetve félelmetesen vegyíti a legfrissebb hírekből is ismert napi valóságot a kitalált elemekkel, és végül egy olyan összeesküvés-elméletet hoz össze emberrablással és gyilkosságokkal megspékelve, amely nagyjából lefedi azt, ami egy átlag kormánypárti és egy átlag szélsőjobbos fejében él az elmúlt hónapok történéseiről.
Persze azért ez mégis csak egy politikai krimi (annak egyébként kifejezetten jó, amelynek az élvezeti értékéből csak az ipari mennyiségű felkiáltójel von le egy kicsit), és nem a valóság: ez többek között abból is látszik, hogy a regénybeli miniszterelnök nem olyan, mint a valódi, hanem olyan, mint amilyennek látszani szeretne: egy furfangos és tökös legény, aki szembeszállva az egész világgal, nyugatot és Kínát egyaránt kihasználva, a spekulánsok ellen a saját fegyverüket fordítva győztesként kerül ki a menetből.
No de a lényeg: a könyvben a spekulációs támadás fontos szereplője egy amerikai gazdasági hírtelevízió korrupt és megzsarolt riportere, akinek az a feladata, hogy Budapestről pár jól elhelyezett mondattal elindítsa a pánikot. Hogy Frei bennfentes infók alapján lényegében a valóságot írta le, vagy csak ráérzett, hogy mi kell a népnek (egy jó kis konteó, az), ki tudja. De hogy nem zárható ki, hogy Orbán vagy egyik tanácsadója ebből a regényből merített ötletet, az biztos.
Hát erre mit olvasok ma:
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszterként 2011 novemberében egy éjszaka alatt elolvasta Frei Tamás A bankár című regényét, amelyet a fia ajánlott a figyelmébe – derült ki Wiedermann Helga, Matolcsy volt kabinetfőnöke Sakk és póker című könyvéből, amelyről a Heti Válasz írt.
A Frei-könyvben néhány amerikai bankár padlóra küldi Magyarországot, és ennek mikéntjéről is szó esik: "kell egy laza kis leminősítés". Wiedermann Helga szerint Matolcsy György az elolvasás után elküldte Orbán Viktor miniszterelnöknek a pénzügyi összeomlásról szóló részeket. A Heti Válasz pedig azt a következtetést vonta le, hogy a regény által vázolt forgatókönyvet az élet igazolta.
Wiedermann Helga könyve a forint elleni támadásról szól, amelyet az Európai Unió és a magyar kormány közti ellentétre vezet vissza a szerző. Szerinte Brüsszel nem bocsátotta meg Magyarországnak, hogy nem az IMF megszorítási receptjét követi.
A Sakk és póker szerzője azt állítja, hogy "2011 tavaszán, valahol New Yorkban legalább hat nagy amerikai befektető bank vezetői megállapodtak abban, hogy megtámadják Magyarországot, és megbuktatják az Orbán-kormányt" – ez állítható párhuzamba a Frei-könyv amerikai bankárjával.
2011 novemberében, amikor Matolcsy a Frei-regényt bújta, felerősödött az európai adósságválság elsősorban a görög fizetőképesség kérdése miatt, ami Magyarországra is kihatott. A kormány novemberben végül az IMF-hez fordult, de bő egy év tárgyalás után sem állapodott meg vele.
Ez őrület. Ezek TÉNYLEG kémregényekből tájékozódnak a valóságról. És ezek vezették az országot az elmúlt négy évben.
Olyan is lett.
Komolyan azt akarjuk, hogy ez így maradjon?