Azt már a NENYI meg az Alaptörvény asztala óta lehet tudni, hogy Orbán szeretne egy kis ötvenes éveket csempészni a mindennapjainkba, de azért a legújabb összeesküvés-elmélete (már ha nem Lázár cáfolata az igaz) még így is sokakat meglepett. Vajon honnan szedte azt, hogy a CNN ürgebőrbe bújt riporterei csak azért úsztak fel a Dunán, hogy megpuccsolják őt?
A válasz szerintem egyszerűbb mint gondolnánk: Kedvenc miniszterelnökünk Frei Tamás munkásságának lelkes követője. Ez ugye a bő tíz évvel ezelőtti orosz álbérgyilkosos interjú után elég pikáns feltételezés, de aki olvasta a bestseller íróvá avanzsált egykori tévés második regényét, a Bankárt, tudja mire gondolok.
Spoiler alert, csak az menjen tovább, akit nem zavar, hogy lényeges infókat árulok el a sztoriról.
A könyv témája nem is lehetne aktuálisabb: egy Magyarország elleni spekulációs támadásról szól, amit egy, a törvény elől külföldre menekült egykori magyar bankár szervez amerikai pénzmogulok közreműködésével. Frei valós, és nem valós, de könnyen dekodólható karaktereket egyaránt szerepeltetve félelmetesen vegyíti a legfrissebb hírekből is ismert napi valóságot a kitalált elemekkel, és végül egy olyan összeesküvés-elméletet hoz össze emberrablással és gyilkosságokkal megspékelve, amely nagyjából lefedi azt, ami egy átlag kormánypárti és egy átlag szélsőjobbos fejében él az elmúlt hónapok történéseiről.
Persze azért ez mégis csak egy politikai krimi (annak egyébként kifejezetten jó, amelynek az élvezeti értékéből csak az ipari mennyiségű felkiáltójel von le egy kicsit), és nem a valóság: ez többek között abból is látszik, hogy a regénybeli miniszterelnök nem olyan, mint a valódi, hanem olyan, mint amilyennek látszani szeretne: egy furfangos és tökös legény, aki szembeszállva az egész világgal, nyugatot és Kínát egyaránt kihasználva, a spekulánsok ellen a saját fegyverüket fordítva győztesként kerül ki a menetből.
No de a lényeg: a könyvben a spekulációs támadás fontos szereplője egy amerikai gazdasági hírtelevízió korrupt és megzsarolt riportere, akinek az a feladata, hogy Budapestről pár jól elhelyezett mondattal elindítsa a pánikot. Hogy Frei bennfentes infók alapján lényegében a valóságot írta le, vagy csak ráérzett, hogy mi kell a népnek (egy jó kis konteó, az), ki tudja. De hogy nem zárható ki, hogy Orbán vagy egyik tanácsadója ebből a regényből merített ötletet, az biztos.
Annyi esélye mindenképp van, mint annak, hogy a pápa sci-fi rajongó :-)