Átverés az Index szerint, hogy időt veszítenénk a választásokkal, de biztos ez?
A cikk alapállása az, hogy bár egy előrehozott választás (Gyurcsány távozásától számítva) durván öt és fél hónap késedelmet okozna, de ez csak 10-20 milliárdos kieséssel járna az idei költségvetésből, ami elhanyagolható:
Az előrehozott választások útján létrejövő új kormány ugyanúgy meg tudná időben lépni a Bajnai-csomagban előirányzott idei kiadásvágási intézkedések nagy többségét, a 2010-es kiadáslefaragási lépéseket pedig egytől egyig idejében abszolválhatná. Ha Bajnaiék az IMF és az EU rábólintása mellett adócsökkentésbe fognak idén, az adókiengedést szintén fel tudná mutatni egy előrehozott megméredzkedéssel felálló kormány, a 2010-es adócsökkentés mindkét esetben év elejétől indulhatna. (Ne feledjük: Gyurcsány lemondásának felajánlásától számítva másfél hónap eltelik addig, amíg a Bajnai-kabinet feláll, tehát másfél hónap úgy telik el ezesetben, hogy addig érdemi kormányzati intézkedés nem is történik.)
Nekem viszont volnának ellenvetéseim.
- Miért olyan biztos a cikkíró abban, hogy az előrehozott választásokon győztes párt (amely minden bizonnyal a FIDESZ lenne) valóban meghozná a szükséges intézkedéseket? A teljes kommunikációjuk ellene szól. Persze lehet, hogy felelős pozícióból már mást mondanak majd, de akkor hogy is állunk a hitelességgel?
- Mivel a válság természete bizalmi (a szó eredeti értelmében nincs hitelünk), a legfontosabb feladat ennek erősítése, hogy lássák, teszünk valamit érdemit. Az a másfél hónap kevesebb, mint harmada az öt és félnek. Most, amikor szinte hetente változik a helyzet, életbevágó, hogy minél előbb elkezdődjön ez a folyamat. És ebből a szemszögből nézve nagyon is sok az a plusz néhány hónap...
- Szintén a bizalom helyreállításának szemszögéből nézve: Jót tenne a forintnak és a tőzsdének most egy választási kampány? Valahogy nehezen tudom elképzelni, hogy a két nagy, de főleg a FIDESZ részéről ne ígérgetésekről szólna az egész (hisz már most is ezt teszik, amikor azt mondják, hogy megszorítások nélkül is rendet lehet tenni). Akkor azt hiszem a hármassal kezdő euró-árfolyam után megismerkedhetnénk a négyessel is...
Marhára idegesít a FIDESZ részéről, hogy kétségbe vonják a másik oldal jogát is a létezésre. 2004 és 2006 után most újra előkerült az illegitim kártya, ami amellett, hogy hülyeség, nagyon veszélyes is, mert totálisan alkalmas a demokrácia intézményeinek aláásására. Mégegyszer: miniszterelnököt nem a nép választ, hanem a parlament. A konstruktív bizalmatlansági indítvány intézménye pedig alkotmányos eszköz, amivel akár a FIDESZ is élhetett volna bármikor, ha megállapodik a többiekkel egy megfelelő jelöltben. És akkor most nem kéne előrehozott választásokat követelni, hogy hatalomra kerüljenek.
Lehet, hogy az a baj, hogy anélkül nincs meg a kétharmados többség, és kompromisszumokra kényszerülnének a két reforméhes kispárttal? Ja, az lehet. Meg az is, hogy ezesetben nagy valószínűséggel nem Orbán lenne a miniszterelnök. De most akkor a minél nagyobb hatalmuk a fontos, vagy az ország sorsa?