A FIDESZ-ben az a jó, hogy szinte minden mondatuk mellé oda lehet tenni egy másikat, amit szintén ők mondtak, mégis valahogy pont az ellenkezője az elsőnek (oké, ez mondjuk a többi pártra is igaz, de rájuk hatványozottan). És itt nem kell nagy időtávokra gondolni.
Itt van pl. a jelenleg futó átrendezése az adórendszernek. Ez ugye természetesen "csak mélyíti a válságot", és pl. az ingatlandót "amint lehet, visszavonják, sőt addig se szedik be a fideszes polgármesterek".
Nos, alig másfél hónapja jelent meg egy tanulmány Jövőkép - Megújított szabadelvű és szociális piacgazdaság Magyarországon címmel, amelynek az lenne a funkciója, hogy megalapozza a majdani FIDESZ kormány intézkedéseit, és amelynek a gazdasági részén olyan, a FIDESZ abszolút bizalmát élvező szakemberek dolgoztak, mint Matolcsy György, Járai Zsigmond és Szapáry György. A könyvbemutató meghívott vendége maga a pártelnök volt, tehát kétség sem férhet hozzá, hogy elvileg ez a párt hivatalos irányvonala, mondhatnánk azt is, ez az a régóta hiányolt program - a szakértők és a külföld számára, hisz a nagy magyar valóságban a legtöbbször pont az ellenkezőjét kommunikálják. Lássuk pl. hogy mit is írnak az adózásról, segítségül híva az origo könyvelemzését:
A dolgozat ugyan nem használ olyan rosszul csengő szavakat, mint például a megszorítás, de azt kijelenti, hogy az állami újraelosztást le kell építeni. Nyilvánvaló, hogy ez nem mehet fájdalmas intézkedések nélkül, viszont ezzel a lépéssel lehetőség nyílna a vállalkozásokat terhelő adók csökkentésére, ami élénkíteni fogja a gazdaságot, és - érvelnek a szerzők - ez "magával húzhatja a társadalom egészét, idővel annak hátrányos helyzetű rétegeit is". Az alapgondolat tehát egyszerű: ha kevesebb adót szed be az állam, akkor ugyan kevesebbet is tud visszaosztani - például 13. havi nyugdíj és különböző ártámogatás formájában -, de jobban megy majd a vállalkozásoknak, így olyan emberek is munkához jutnak, akik eddig segélyen éltek, és végső soron mindenkinek jobb lesz.
...A Fidesz például hónapok óta azt ismételgeti, hogy a gazdasági válságra csak és kizárólag az adócsökkentés jelenti a megoldást, a dolgozat szerint azonban ennek lehetőségei "nagyon korlátozottak". A Jövőkép szerint most legfeljebb szerkezeti átalakításokat lehet végrehajtani: egyik oldalon csökkenteni kellene a munkára rakodó közterheket (például tb-járulék) és a jövedelemtípusú adókat, a másik oldalon viszont emelni kellene a vagyoni és forgalmi típusú adókat.
Ehhez hasonló javaslattal állt elő február közepén Gyurcsány Ferenc, de akkor a Fidesz elutasította az áfaemelésre vonatkozó tervet, a Fidesz-szövetséges KDNP pedig épp azt akarta elérni, hogy az alapvető élelmiszerek áfáját szállítsák le a jelenlegi 20-ról 5 százalékra. Hasonló a helyzet az ingatlanadóval, amelynek bevezetését Gyurcsány szintén felvetette februárban, és a tanulmány is jó ötletnek tartja, Orbán Viktor viszont még március elején is arról beszélt egy interjúban, hogy a Fidesz "esküdt ellensége" ennek az adófajtának.
Van még kérdés?
UPDATE: Egyébként az a szomorú, hogy az ingatlanadó bevezetésének a módját amúgy lehetne kritizálni, ha a FIDESZ ehhez hasonló észérvekkel jönne elő, egy szavam se lenne, csak hát a demagógia elnyom mindent...