Bár nagyon adja magát, hogy az állítólagos FIDESZ indulót tűzzem tollhegyre (az megvan, hogy az azt előadó Mujahid Zoli mivel került be utoljára a bulvárhírekbe?), most mégis inkább bátorítani szeretném a FIDESZ-t, hogy ne legyen már olyan gyáva. Hogy miért pont én, aki finoman szólva is nem arról híres, hogy nagy Orbán-fan lenne?
Az ország miatt, amit minden ellenkező híresztelés ellenére én is szeretek, és a javát akarom. Márpedig mindannyiunk érdeke az, hogy az épp aktuális kormánya (szinezetétől függetlenül) ne szúrja el. Orbánék viszont épp erre készülnek a jelek szerint.
Az elmúlt nyolc év egy-két elszólástól eltekintve a FIDESZ részéről csak arról szólt, hogy amit a kormány mond, annak csak az ellenkezője lehet jó, és ez akkor is igaz, ha nem igaz, sőt, ők maguk is azt javasolták korábban. Számtalan példát lehetne erre sorolni a kettős állampolgárságtól kezdve az egészségügy magánosításán át az ingatlanadóig. A legnagyobb baromságtól és demagógiától se riadtak vissza.
Most, hogy elérhető közelségbe került újra a hatalom, fel-fel tűnnek szakmaibb hangok is a párt tájékáról, jelét adva annak, hogy azért mégse teljesen hülyék, csak annak tettetik magukat, mert okkal-ok nélkül (azt hiszem sajnos az előbbi) úgy képzelik, hogy a jónép ezt várja el tőlük.
Sajnos hiába a szinte biztos győzelem, a tettetés már annyira a vérükben van, hogy most se tudnak leszokni róla. Amint valami értelmes gondolat felmerül, rögtön cáfolják, sőt, az ellenkezőjét kezdik bizonygatni szóval, tettel. A legjobb példa erre a nyugdíjtéma: Varga Mihály egyszer szólta el magát, hogy a nyugdíjakkal kéne már tenni valamit, és volna olyan megoldás, ami esetleg javíthatna a helyzeten, rögtön megcáfolták, és belementek egy olyan szürreálisan populista vitába az MSZP-vel, amit egyszer még mindkét oldal képviselői nagyon szégyenleni fognak, mert ez már tényleg agyhalál közeli állapotot feltételez ("Nem adjuk magánkézbe a magánnyugdíjpénztárakat!" ???). Ez már megint a 14. havi nyugdíj szintje.
Szegény Mádi esete még rosszabbat hozott ki belőlük. Az a párt, amely heteken, hónapokon át rágódott azon, hogy kirúgjon -e korrupt, vagy rasszista elszólásokról elhíresült polgármestereket, most percek alatt levette az egyk olyan szakpolitikusát a jelölti listáról, aki amúgy 20 éve ott van a Parlamentben a FIDESZ színeiben. És mindezt miért? Mert egy szakmai konferencián azt merte mondani (a párt hivatalos programjával amúgy összhangban), hogy kellő előkészítés és a társadalommal folytatott egyeztetés után bevezethető az ingatlanadó.
És itt van a legújabb téma, az önkormányzati választások ügye.
A Népszava értesülése szerint ha a választáson a Fidesznek önállóan vagy a Jobbikkal együttműködve kétharmados többsége lesz az Országgyűlésben, első lépésként szinte bizonyosan elhalasztják az őszi önkormányzati választásokat.
A napilap hétfői számában megjelent cikk szerint leghamarabb egy évvel később, 2011 őszén vagy 2012-ben tartanák a voksolást. Egyfelől azért, mert ha még az idén megrendeznék a helyhatósági választásokat is, akkor a kampány blokkolná a választási év lehetséges kormányzati teljesítményét és a keményebb intézkedések bevezetését.
A választás elhalasztásának másik indoka, hogy rendezné a Fidesz az eladósodott jobboldali önkormányzatok ügyét, hogy jobb eséllyel indulhassanak helyi jelöltjeik, illetve hogy a jövőbeni uniós pályázati lehetőségek bővüljenek.
A Fidesz az önkormányzatiság rendszerváltáskor lefektetett alkotmányos elveit is felülírná. Nem csupán egyes települések hivatali önállóságát szüntetnék meg kistérségi, illetve régiós összevonásokkal, de a falusi önkormányzatok egy részét is.
Lehet, hogy furán hangzik pont az én számból, de én ezt jó ötletnek tartom (mondjuk jó ötletnek tartottam valami hasonlót négy éve is, amikor pont a FIDESZ szavazta ezt le, de ezt most ne hánytorgassuk). Valóban: az, hogy a mindenkori új kormány fél évig nem mer semmi olyat csinálni, ami fontos lenne, de sértheti egyes rétegek érdekeit, mindenképp káros az országnak. 1990-ben történelmi szükségszerűség volt, hogy egy évben legyen a két választás, de ma már ez inkább teher. Tényleg jobb lenne hát, ha az önkormányzatok négy éves ciklusa egy vagy két évvel el lenne tolva, és nem telepedne rá egyik a másikra. Na igen, természetesen benne van a kisördög az emberben, hogy akkor is felmerülne -e bennük ez az ötlet, ha négy éve nem nyerik agyon magukat az önkormányzati választásokon (naná, hogy így érdekükben áll a hosszabbítás), vagy hogy miért nem úgy oldják ezt meg, hogy egyszeri kivételként most ősszel mondjuk csak két évre választanánk meg az önkormányzatokat (majd hülyék lennének, hisz félidőben minden kormány népszerűtlen), de most ne hallgassunk rá, nézzük a praktikus oldaláról a dolgot, és örüljünk, hogy egyáltalán esély nyílik egy jó irányba történő változásra.
De persze korai az öröm, hisz természetesen a FIDESZ ezt is kapásból cáfolta, mint minden jó ötletüket. Mintha szégyenlenék, hogy értelmes gondolataik is támadhatnak. Persze értem én. Az eleve elrendeltnek látszó választási végeredmény tudatában az MSZP jelenleg épp azt csinálja, amit ők az elmúlt nyolc évben. Minden elejtett félmondatra lecsapnak, amiről úgy gondolják, hogy kellemetlen lehet a FIDESZ számára, és eközben képesek ugyanúgy szembeköpni sajátmagukat, mint ahogy a FIDESZ tette eddig, jó példa erre Nyakó legutóbbi kommentárja Mádi kirúgása kapcsán. Derülhetnék azon, hogy "na most jól visszakapják", de nem teszem. Orbán ugyanis most pont ugyanabban a helyzetben van, mint 4-5 évvel ezelőtt Gyurcsány. Ő akkor nemhogy nem tudott belevágni semmi szükséges átalakításba a választások előtt, de még beszélni se mert róla, attól való félelmében, hogy ezzel maga alatt vágja a fát. Az eredmény ismert: Hiába volt 2006 tavasza után impozáns többsége az MSZP-SZDSZ koalíciónak, hiába tűnt úgy, hogy kezd a tömeg tisztán látni, hisz a kevesebbet ígérgetőt tartotta hatalomban, a kampány előtti és a későbbi tettek közötti ellentmondás olyan lefele vezető spirálba húzta a kormányt, hogy azon az öszödi beszéd nyilvánosságra kerülése csak gyorsítani tudott. Hiteltelenné váltak, és így nem tudták a szükséges reformokat végrehajtani (azt ugyanis máig tartom, hogy nyugodtabb körülmények között, kevesebb kapkodással, rossz kompromisszummal, populista vádak elleni védekezéssel meg tudták volna csinálni, kevesebb lett volna a bénázás, a cinizmus). Az indulás körülményeibe bele volt kódolva a bukás.
És bizony ezt látom most is. A FIDESZ az elmúlt évek populizmusával szintén olyan spirálba kavarta magát, amiből nagyon nehéz lesz kikászálódni. Az olyan ígéretek, mint hogy "azonnali, jelentős adócsökkentés", "azonnal visszavonjuk az ingatlanadót, és nem is lesz soha", "soha nem vezetjük be a tandíjat", meg hogy "soha nem adjuk magánkézbe az egészségügyet", egyszer még nagyon vissza fognak ütni.
Ugyanis más dolog szájalni, és más dolog kormányozni. Az MSZP prominensei szerintem már alig várják, hogy lekerüljön a felelősség a vállukról, és végre ők is olyan populista ellenzék lehessenek, mint az ellenfeleik voltak (ebből már jó kis ízelőt kaphatunk most is, a kampány során), Orbánék meg annak a mondásnak a mély igazságával ismerkedhetnek meg közelebbről, miszerint "Jó lesz vigyázni a kívánságokkal, mert még beteljesülnek". Nagyon úgy néz ki, hogy (szerencsére) tudják, mi a teendő, de ezt tagadják a körmük szakadtáig, mert féltik a kétharmadot, ugyanis népszerűtlen dolgokat is muszáj lesz bevállalni (ha már voltak olyan hülyék, hogy nem hagyták ezeket a Gyurcsányékkal megcsináltatni).
Mindenképp jó lenne, ha már most, akár 5-10%-nyi szavazó elvesztése árán is tisztáznák, és felvállalnák a szükséges teendőket (az 50%-ot szerintem már semmi se tudja veszélyeztetni, és ki tudja, nem -e nyernének ugyanannyit a józanabb bizonytalanok közül). Enélkül a csodaváró szavazóikkal pontosan azt teszik, mint amit Gyurcsány tett négy éve (bár ő nem csak a mindent a saját zsebükön keresztül megítélő rövidlátóknak okozott csalódást, hanem a hozzám hasonló reformpártiaknak is). És nemigen számíthatnak arra, hogy nekik jobb ellenzékük lesz, mint amilyen ők voltak, tehát elég nagy az esély rá, hogy egy újabb elvesztegetett négy év elő nézünk, amikor megint nem történik semmi az államháztartási reformok terén.
Hogy mi a különbség a négy évvel ezelőttiekhez képest, ami miatt talán nem így lesz? Maximum annyi, hogy Orbán mutogathat majd az elődeire (oké, mondjuk ez azért nem csekélység, sokat ki lehet belőle hozni, ez kétségtelen).
És talán neki nagyobb szerencséje lesz a zártkörben elmondott tényfeltárással.