Előző bejegyzésemet, ami egy kormánypárti lapban megjelent, a co-payment-et és a magántőke megjelenését az egészségügyben jó megoldásnak tartó cikkről szólt, így fejeztem be:
Lehet, hogy ez a cikk a vizitdíj és a magánbiztosítói rendszer rehabilitációjának első lépése?
Hát most elképzelhető, hogy megérkezett a második is, és erről már nem lehet azt mondani, hogy nem a FIDESZ legfelsőbb köreiből származik.
Kövér László ugyanis érdekeseket mondott egy lakossági fórumon.
..."több pénz nem lesz", de meg kell szüntetni az aránytalanságot a finanszírozás és a feladatok között. Például "mindazokat az állami feladatokat, amikre nincs szükség, vagy most nem finanszírozható, egyszerűen meg kell szüntetni". Nem indokolt az "egészségügyi rendszerünk önkormányzati kézben tartása", amit azzal is indokolt, hogy vannak megyék, ahol a költségvetés felét elviszi a kórház működtetése.
Hát akkor milyen kézben legyenek, kérdezném tisztelettel? Csak nem elfogadható mégis a magántőke? Vagy mégis mire utal az, hogy ami nem finanszírozható, azt le kell építeni?
Persze lehet, arra célzott, hogy kerüljenek önkormányzati helyett központi, állami tulajdonba, ez a beszámolóból nem derül ki, lehet, hogy ott se hangzott el, ezért a kérdőjel a bejegyzés címében. De párba állítva a Magyar Hírlapos cikkel azért már el lehet gondolkodni azon, hogy véletlen -e az időbeli egybeesés.
A beszéd összességében egyébként beleillik abba sorba, amit még Orbán kezdett el Kötcsén, majd Pintér folytatott a múlt héten: szépen, óvatosan előkészítik a terepet annak, hogy bizony ha tartani akarják a vállalt hiánycélt (és remélhetőleg akarják), ahhoz továbbra is meg kell húzni a nadrágszíjat, tehát lesz még néhány kellemetlen, és népszerűtlen intézkedés, részben most már maguknak is köszönhetően.
Szó se róla, ha valóban így lesz, én annak csak örülök, már abból a szempontból, hogy végre visszatérnek a realitások talajára a nyári falnak fejjel menős taktika után. Kritika max. azért illetheti őket, hogy pontosan ugyanazt csinálják, amit Gyurcsány 2006 tavaszán: a választások megnyeréséig nem beszélnek a szükséges intézkedésekről, "nem bontják ki az igazság minden részletét", hogy egy klasszikust idézzek. Ami azért is érthetetlen, mert ha csökkenne is pár százalékot a népszerűségük, akkor is bőven nyernének, de nem, ők a totális megsemmisítésre törekednek, és így - ahogy tavasszal sem - nem merik felvállalni a szükséges rosszat.
Pedig Orbán annyival mindenképp jobb helyzetben van Gyurcsánynál, hogy az egészet rákenheti az elődjére, és még csak nem is lenne teljesen alaptalan.
UPDATE
Kövér homályosan fogalmazott, Orbán már tisztábban:
A kormány abban tud megállapodni az önkormányzati vezetőkkel, "hogyan osszuk meg ésszerűbben a feladatokat az önkormányzatok és a központi kormányzat között" - közölte, hozzátéve: készen áll arra, hogy megfontoljon olyan javaslatokat, amelyek szerint a kormány visszavenne néhány olyan feladatot, amely korábban állami volt, s nem önkormányzati. Példaként említette a népegészségügyi ellátást, az állami egészségszolgáltatásokat és az oktatás területét.
Tehát úgy néz ki, hogy Kövér se a kórházak magánosítására gondolt, jogos volt a címben a kérdőjel.